8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Dëshmitarët në Kosovë janë të pasigurt, prandaj po prodhohet Tribunali

deshmitariDëshmitarët e mbrojtur zakonisht janë kërcënuar, sulmuar dhe përndjekur. Një dëshmitarë i tillë është gjetur i vrarë në Gjermani. Ka edhe rast hetimor për zbulimin e identitetit të tyre në televizionin publik.

Pikërisht paaftësia e institucioneve kosovare të drejtësisë për të siguruar mbrojtje të mjaftueshme për dëshmitarët, sipas një burimi në Qeveri, ka bërë që evropianët të insistojnë më shumë të krijohet Tribunali ad hoc për të gjykuar pretendimet për krimet e kryera në Kosovë, të evidencuara në raportin e Dick Martit, shkruan Koha Ditore.

Tre vjet më parë tek fliste për pretendimet e tij, Dick Marty kishte implikuar UÇK’në në krime të luftës. Madje ai kishte shprehur një brengë, se si të mbroheshin dëshmitarët. Besim nuk kishte në asnjërin mision ndërkombëtar të vendosura pas luftës në Kosovë, UNMIK dhe EULEX.

Më Shumë

Arrestohet edhe personi i tretë për një vjedhje në Suharekë, sekuestrohen qindra bizhuteri, një armë e një veturë

Policia e Kosovës, përkatësisht njësiti i hetimeve të stacionit policor në Suharekë ka arritur që ta arrestojë edhe të dyshuarin e tretë për veprën...

Policia shqipton mbi një mijë e 800 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1873 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit