12.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Dështon miratimi i amendamenteve për ndryshime kushtetuese

Në mungesë të 2/3 të deputetëve jo-shumicë, ka dështuar miratimi i tri amendamenteve për ndryshime kushtetuese ku parashihej miratimi i “Vetting-ut”, në sistemin e drejtësisë.

Në sallë janë 87 deputetë, derisa deputetë të minoriteteve janë 8, e që për të bërë ndryshime kushtetuese, duhet të jenë të pranishëm 14 deputetë jo-shumicë.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, lidhur me ndryshime kushtetuese, tha se meqë nuk janë prezentë 14 deputetë jo-shumicë, nuk ekzistojnë kushtet për të realizuar një gjë të tillë.

Më Shumë

Policia në Suharekë konfiskon dy armë zjarri

Në 24 orët e  fundit, policia në Suharekë ka konfiskuar dy armë zjarri.     Siç bëhet e ditur, në rastin e parë, gjatë  kontrollit në automjetin...

Sara Gjordeni shtatzënë- Reagon për herë të parë Bardhi

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Lajmin e konfirmoi vetë dyshja përmes një postimi në rrjetet sociale. Ishte ish-banorja e...

Lajmet e Fundit