11.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Dhjetëra të vdekur pas shpërthimit në një xhami në Afganistan

Të paktën 33 persona kanë gjetur vdekjen nga një shpërthim që goditi një xhami gjatë lutjeve të së premtes në veri të Afganistanit, njoftoi një zëdhënës i talebanëve, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Shpërthimi ndodhi në një xhami në lagjen Imam Sahib të Kunduz.

Është e paqartë se kush qëndron pas sulmit.

Shpërthimi i së premtes pason një seri sulmesh në Afganistan të ndodhura të enjten.

“Unë dënoj sulmet e shumta dje në Afganistan, duke përfshirë xhaminë Seh Dokan në Mazar-e-Sharif gjatë lutjeve”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres.

“Shpreh ngushëllimet e mia më të thella për familjet e viktimave dhe uroj shërim të shpejtë të plagosurve”, shtoi ai.

Një degë e të ashtuquajturit Shteti Islamik – i njohur si ISIS-K – mori përgjegjësinë për serinë e tre sulmeve të enjten, sipas kanalit Telegram të grupit terrorist. /Telegrafi/

Më Shumë

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Malishevë

Një burrë ka raportuar në polici se derisa ishte duke punuar në fushë, kishte hapur në një mjet të dyshimtë, të pashpërthyer.   Rasti ka ndodhur...

Në Hagë anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, dje ka vazhduar seancës gjyqësore në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe...

Lajmet e Fundit