13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Digjen gjysëm miliardë dollarë drogë

Më shumë se gjysmë miliardë dollarë lëndë narkotike u dogjën në Mianmar, të dielën pasi OKB-ja paralajmëron se prodhimi dhe trafikimi i lëndës në rajon ka shënuar nivele rekord këtë vit.

I ashtuquajturi Trekëndëshi i Artë i Azisë Juglindore ka qenë prej kohësh një pikë famëkeqe për trafikun e drogës, me kufijtë porozë të Mianmarit, Laosit dhe Tajlandës dhe policinë e dobët lokale që lejon që substancat ilegale të kalojnë.

Muajin e kaluar, Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin tha se autoritetet kishin kapur gati 172 ton metamfetaminë vitin e kaluar, afërsisht shtatë herë më shumë se një dekadë më parë.

Shteti Shan verior i Mianmarit mbetet burimi kryesor i rajonit për lëndën narkotike, me drogën që dërgohet gjithnjë e më shumë në Laos, pastaj në Tajlandë përpara se të arrijë në Malajzi, ku trafikohet në vendet në të gjithë Azinë e Paqësorit.

Më Shumë

Arrestohen dy person të kërkuar në Suharekë

Dy person janë arrestuar në Suharekë. Arrestimi i ure është bërë me urdhër të gjykatës, shkruan ‘PrizrenPress’ Suharekë 29.03.2023 – 03:15. Bazuar në urdhëresat e gjykatës...

Arrestohet një person në Korishë të Prizrenit

Policia ka arrestuar një person në fshatin Korishë të Prizrenit. Ai dyshohet për kanosje . Fsh. Korishe, Prizren 30.03.2023 – 16:00. Është arrestuar i dyshuari mashkull...

Babait

Një gazetar ideal

Lajmet e Fundit