19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Digjen gjysëm miliardë dollarë drogë

Më shumë se gjysmë miliardë dollarë lëndë narkotike u dogjën në Mianmar, të dielën pasi OKB-ja paralajmëron se prodhimi dhe trafikimi i lëndës në rajon ka shënuar nivele rekord këtë vit.

I ashtuquajturi Trekëndëshi i Artë i Azisë Juglindore ka qenë prej kohësh një pikë famëkeqe për trafikun e drogës, me kufijtë porozë të Mianmarit, Laosit dhe Tajlandës dhe policinë e dobët lokale që lejon që substancat ilegale të kalojnë.

Muajin e kaluar, Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin tha se autoritetet kishin kapur gati 172 ton metamfetaminë vitin e kaluar, afërsisht shtatë herë më shumë se një dekadë më parë.

Shteti Shan verior i Mianmarit mbetet burimi kryesor i rajonit për lëndën narkotike, me drogën që dërgohet gjithnjë e më shumë në Laos, pastaj në Tajlandë përpara se të arrijë në Malajzi, ku trafikohet në vendet në të gjithë Azinë e Paqësorit.

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 31 gradë Celsius

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të nivelit të mesëm të Troposferës, të cilat vende -vende mund të...

Theret me thikë një person në Suharekë

Një  person ka pësuar lëndime trupore në Suharekë,  pasi që  është qëlluar me thikë nga persona të panjohur. Viktima është dërguar menjëherë për trajtim mjekësor. Policia...

Lajmet e Fundit