19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Diplomohet amerikania 99 -vjeçare

87263Një tarifë vetëm 5 dollarë ishte e vetmja gjë që e pengoi 99- vjeçaren Jessie White të diplomohej për stenografi dhe kontabilitetit në vitin 1939.

Por ajo nuk duhet të shqetësohet më për atë borxh pasi ai u pagua nga Bangor, një mik i të moshuarës i cili organizoi edhe një ceremoni diplomimi për White. 99-vjeçarja më në fund realizoi ëndrrën e saj për të pasur diplomën në dorë pas 75-vitesh.
e moshuara
White ka kaluar një jetë të vështirë pasi ka mbetur e gjymtuar nga poliomieliti dhe gjithë jetën ka ecur me paterica. Pasi mbaroi shkollën ajo mundi të gjente punë si llogaritare dhe punopi deri sa doli në pension.

Por e moshuara thotë se ndihej gjithmonë e paplotësuar që nuk e kishte marrë në dorë diplomën. “ Unë mendoj se ajo kompleton jetën time. Ndihesha e humbur që nuk e kisha një diplomë”- shprehet e moshuara.

99-vjeçarja shprehet se ka pasur një moto gjithë jetën e saj. “Kurrë mos pusho së mësuari. Kurrë mos pusho së përpjekuri për të arritur suksesin. Unë kurrë nuk do ndaloj së mësuari”

Më Shumë

Sot përurohet “Kalaja e UÇK-së” në fshatin Leskovec të Prizrenit

Sot, në orën 11:00, në Ditën e Çlirimit të Prizrenit, do të bëhet përurimi i “Kalasë së UÇK-së” në fshatin Leskovec. Kjo datë përkujton përvjetorin...

Policia shqipton mbi 1 mijë e 700 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1745 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit