9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Dokumentar kushtuar Artistit të Popullit, Vangjush Furrxhiu

Vangjush FurrxhiuNë kuadrin e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Apolonia Internacional Student Film Festival”, publiku artdashës fierak ndoqi dokumentarin e regjisorit dhe Artistit të Merituar, Mevlan Shanaj, kushtuar Artistit të Popullit, Vangjush Furrxhiu.

Përreth 50 minuta, nëpërmjet intervistave, kujtimeve dhe opinioneve të shumta, Shanaj e pruri të plotë në dimensione reale figurën e artistit të madh të skenës dhe kinematografisë shqiptare, Vangjush Furrxhiu.

“Paraqitja ime në këtë festival prestigjoz të filmit, me dokumentarin kushtuar një prej emrave të mëdhenj të kinematografisë shqiptare nuk është rastësi, por ka një domethënie të madhe. Fieri nuk është vetëm sofra bujare, simboli i bashkëjetesës së shkëlqyer ndërkomunitare, ku çami, kosovari, labi, mallakastrioti dhe skraparlliu kanë gjetur njëri-tjetrin, por edhe një shkollë e madhe e vlerave kulturore”, tha gjatë përshëndetjes së tij regjisori Shanaj, transmeton BW.

Ai u shpreh i bindur në suksesin, mirëpritjen dhe vlerësimin që do t’i bëhet këtij dokumentari, pasi Fieri di t’i çmojë vlerat, tha Shanaj

Në rolin e kryetarit të jurisë së festivalit, Shanaj vlerësoi organizatorët dhe veçanërisht bashkinë e Fierit, si një ndër njësitë e para vendore, me prioritet zhvillimin e artit dhe kulturës shqiptare. “Më vjen mirë që qytetarët i janë kthyer përsëri magjisë së artit, i cili jo vetëm gjallëron dhe shëndosh botën shpirtërore, por edhe edukon”, tha regjisori Shanaj.

Më Shumë

Sot në Teatrin ‘Migjeni’ në Shkodër, do zhvillohen homazhe në nder të ‘Mjeshtrit të Madh’, aktorit Zef Deda

Teatri "Migjeni" i Shkodrës njoftoi se sot, më datë 25.11.2023 , ora 9:00 -13:00 do të zhvillohen homazhe në hollin e teatrit “Migjeni” në...

Kush është ish i burgosuri “i rrezikshëm” që u kap sot për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Një i vdekur, një i plagosur e dy të arrestuar është bilanci i operacionit të sotëm policor për rastin e grabitjes së armatosur në...

Lajmet e Fundit