8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Me dokumente të Serbisë në zgjedhje të Kosovës?

ValdeteDaka-zgjedhjetKryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor Valdete Daka ka deklaruar se serbët në zgjedhjet lokale më 3 nëntor do të mund të votojnë me dokumente të Serbisë.

Sipas mediave serbe, Daka ka thënë se sipas nenit 90 të Ligjit për zgjedhje të përgjithshme, dokumentet identifikues shërbejnë vetëm për identifikim të votuesit të regjistruar në regjistrat zgjedhorë dhe se në nen nuk shkruan nëse dokumentet duhet të jenë të Kosovës apo të Serbisë.

Ajo ka theksuar se KQZ do do të hapë zyrat e veta në veri të Kosovës dhe se OSBE “do të ketë rol të lehtësuse të zgjedhjeve” ndërsa ka theksuar se asnjë parti politike nga veriu nuk është regjistruar në KQZ dhe se afati i fundit për regjistrim është 4 shtatori.

Daka ka shtuar se sot është afati i fundit për regjistrimin e koaliconeve paarzgjedhore që do të bënin partite politike.

Më Shumë

Haxhi Krasniqi rikthehet në ring, zbulohet kundërshtari dhe data e meçit

Boksieri kosovar, Robin Haxhi Krasniqi do të rikthehet në ring. Krasniqi për kundërshtar do ta ketë portugezin, Jorge Silva. Meçi zhvillohet me datë 4 maj në...

Dr. Edlira Gashi- Batiu anëtarësohet në Vetëvendosje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren Artan Abrashi dhe deputeti Arbër Rexhaj kanë mirëpritur anëtarësimin e Dr. Edlira Gashi- Batiu. “Ajo ka përfunduar Fakultetin e...

Lajmet e Fundit