11.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Dragash/ Akuzohej se vodhi 20 euro, prokurori tërhiqet nga ndjekja penale ndaj tij

Prokuroria Themelore në Prizren, ka hequr dorë nga aktakuza që kishte ngritur ndaj Vait Hoxhës, i cili akuzohej se kishte vjedhur 20 euro.

Në seancën e së mërkurës në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, prokurori Besim Susuri, është tërhequr nga aktakuza ndaj Hoxhës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ai ka thënë se një veprim të tillë, e ka marr pasi që tashmë e dëmtuara ka vdekur dhe se sipas tij, vepra penale është e një rëndësie të vogël.

Pas kësaj, gjykatësja Sabaheta Kurteshi, ka marrë aktgjykim refuzues, derisa i akuzuari është liruar edhe nga të gjitha shpenzimet procedurale.

Sipas aktakuzës së ngritur më 7 nëntor 2016, nga Prokuroria Themelore në Prizren, Vait Hoxha akuzohej se më 12 tetor 2015, rreth orës 20:00, në fshatin Restelicë të Dragashit, ia merr pasurinë personit tjetër, me qellim të përfitimit të kundërligjshëm  për vete apo për dikë tjetër.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari shkon në shtëpinë e të dëmtuarës N.S, dhe nga aty merr shumën e të hollave prej 20 eurosh dhe largohet nga vendi i ngjarjes.

Me këto veprime, ai akuzohej se ka kryer veprën penale të vjedhjes, e paraparë në nenin 325, paragrafi 2 e Kodit Penal të Kosovës. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Joshua synon ‘ringjalljen’ sot në super meçin ndaj Franklinit

Anthony Joshua do të kthehet në ring këtë të shtunë mbrëma, ku do të përballet me Jermaine Franklin në O2 Arena. Lufta do të jetë...

Trump do të bëhet ish-presidenti i parë i ShBA-së që përballet me akuza penale

Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që do të përballet me akuza penale si pjesë e...

Lajmet e Fundit