-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Drama në Dragash mes PDK e LDK: PZAP-ja zbulon skemën se si u bë votimi nga diaspora (Dokument)

 

Në rezultatin e rregullt të raundit të balotazhit në komunën e Dragashit, Partia Demokratike e Kosovës mori 47 vota më shumë sesa LDK.

Por, pas numërimit të votave me kusht dhe atyre të diasporës, LDK doli në epërsi të ngushtë, duke qenë se kandidati Bexhet Xheladini (LDK), mori 244 vota nga diaspora, derisa ai i PDK-së vetëm 54 vota.

Dallimi i madh në vota të diasporës që solli përmbysjen e rezultati, bëri që PDK të parashtroi ankesë në PZAP, me pretendimin se shumica  e votave me postë që erdhën për Komunën e Dragashit, ishin vota të manipuluara, të mbushura nga një dorë e vetme.

Kërkesa e PDK-së për anulim të plotë të votave të diasporës, u miratua e plotë nga PZAP, duke bërë që edhe njëherë të ndryshonte fituesi i zgjedhjeve në Dragash, nga Bexhet Xheladini (LDK) tek Shaban Shabani (PDK).

Në dokumentet e publikuara nga PAZP, tregohen arsyet në bazë të cilave u anuluan plotësisht votat e diasporës, duke vlerësuar se procesi është dëmtuar deri në atë masë sa ka devijuar vullnetin e shprehur nga qytetarët.

Në dokumentin e PZAP, përmenden raste të veçanta në të cilat qytetarët e regjistruar në një shtet në formularin e regjistrimit të votimit, dërguan pakot me vota nga një shtet tjetër.

Arsyetimi i PAZP

Njëzetëekatër votues të Komunës së Dragashit, që kanë dërguar pako me fletëvotime nga jashtë Kosovës, të cilët në periudhën e aplikimit, si vendbanim në formularin e regjistrimit kanë dhënë shtete të ndryshme, nuk i kanë dërguar pakot me fletëvotime nga ato shtete.

Dhjetë prej këtyre votueseve që kanë dërguar pako me fletëvotime nga Austria, në formularët e regjistrimit e kanë deklaruar si vendbanim shtetin e Italisë.

Gjashtë votues, të cilët i kanë dërguar pakot me fletëvotime nga shteti i Austrisë, në formularët e aplikimit e kanë deklaruar si vendbanim shtetin e Gjermanisë.

Një votues ka dërguar pako me fletëvotime nga Gjermania, ndërsa në formularin e aplikimit për regjistrim e ka deklaruar shtetin e Zvicrës.

Dy votues kanë dërguar pako me fletëvotime nga Austria, ndërsa në formularët e regjistrimit kishin deklaruar si vendbanim shtetin e Çekisë.

No description available.
No description available.

Lidhje Demokratike e Kosovës dorëzoi ankesë ndaj këtij vendimi në Gjykatën Supreme, duke thënë se  PZAP po tenton të ndryshojë vullnetin e qytetarëve.

“Siç jeni të informuar sot KQZ ka shpallur rezultatet përfundimtarë për kryetarë të komunave në balotazhin e 14 nëntorit . Mirëpo në këto rezultate nuk figuron edhe Dragashi, andaj sot LDK ka dorëzuar ankesë në Gjykatën Supreme për vendimin skandaloz të PZAP-së dhe tre gjyqtareve të saj që kanë provuar të ndryshojnë vullnetin qytetarë të mërgatës së Dragashit”, tha Halimi.

Halimi shtoi se këto vota janë verifikuar e certifikuar në dy runde, ku ishin verifikuar si të rregullta.

“Kujtojmë se të gjitha këto vota ishin marrë parasysh dhe ishin bërë pjesë e certifikimit të rezultateve në rundin e parë nga KQZ. Ato ishin verifikuar, hapur, numëruar e pranuar si të rregullta nga KQZ edhe në rundin e dytë. Anulimi i tyre është përpjekje anti-demokratike për përmbysje të rezultatit zgjedhor nga kutitë e votimit në tavolinë” deklaroi Halimi.

Ndërkohë, Faton Fetahu, avokat i PDK-së, deklaroi se vendimi i PZAP-së solli drejtësi për qytetarët e Dragashit.

“PZAP ka konstatuar si të bazuara argumentet që kemi ngritur për sa i përket organizimit, orkestrimit dhe manipulimit të vullnetit të qytetarëve që jetojnë jashtë vendi, duke e devijuar kështu edhe vullnetin e rreth 12.000 votuesve, të cilët në mënyrë të lirë dhe demokratike shprehen vullnetin e tyre politik më 14 nëntor” – deklaroi ai. /Insajderi.org/

Më Shumë

106 vjetori i vrasjes së Isa Boletinit

Sot janë bërë 106 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit. Isa Boletini u lind me 15 janar të vitit 1864 në Boletin, ka qenë...

Rritja e rasteve me COVID-19, Ambasada e Gjermanisë redukton numrin e termineve për viza

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se e kanë reduktuar numrin e termineve për aplikime për viza. Sipas njoftimit të kësaj ambasade, vendimi për...

Sabri Fejzullahu i kërkon falje publikisht gruas së tij, Nerës: Nga xhelozia ia ndërpreva këngën, nuk ia bëj vetes kurrë hallall

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ka qenë i ftuar së fundmi në një nga kronikat e emisionit “Prive”. Ai iu është përgjigjur shumë...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

Dy burra bartën kufomën e një burri në një zyrë postare në Irlandë për të marrë pensionin e tij

Policia në Irlandë, Gardai, ka nisur një hetim pasi dy burra bartën një trup të pajetë në një zyrë postare irlandeze në një përpjekje...

Gjermania gati ta rrisë pagën minimale, ja sa do të paguhet ora tani

Kancelari gjerman, Olaf Scholz përsëriti të shtunën e tij se qeveria e tij është e angazhuar për të mbajtur premtimin për rritjen e pagës...

Mediumet ndërkombëtare shkruajnë për suksesin historik të Kiana Kryeziut

Kualifikimi historik i Kiana Kryeziut në Lojërat Olimpike ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gjiganti mediatik, The Washington Post i ka kushtuar një artikull...

Policia mbush arkën e shtetit me mbi 21 mijë euro, vetëm dje dënoi 618 qytetarë që nuk respektuan masat antiCOVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja në luftimin dhe parandalimin e përhapjes së coronavirusit, masa këto të cilat kanë hyrë dje në...

Hajnat ia vjedhin armën një qytetari në Gjonaj të Hasit

Një qytetari nga fshati Gjonaj në Prizren, mbrëmë dyshohet se persona të panjohur ia kanë vjedhur një armë në shtëpinë e tij. Sipas Policisë, viktima...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Nis protesta e kuksianëve në Morinë për ta kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës

Në pikën e kalimit kufitar në Morinë, ka nisur protesta përmes së cilës qytetarët e Kukësit po e kundërshtojnë kufizimin e lëvizjes për qytetarët...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Prizren, në zyrën e një kompanie persona të panjohur vjedhin një armë

Një person nga Prizreni ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë depërtuar brenda zyrës në kompaninë e tij ku edhe...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

Lajmet e Fundit