14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Dy javë për marrëveshje në pako

Thaci_Dacic_Ashton5-21Prishtina dhe Beogradi i kanë dy javë afat që të pranojnë propozimin për Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë dhe të harmonizojnë qëndrimet rreth statutit që do të ketë Asociacioni/Bashkësia e Komunave Serbe të Kosovës, dhe të ritheksojnë pranueshmërinë e formës së si do të shpërbëhet “mbrojtja civile”.

Palët janë takuar në nivel politik të mërkurën gjatë gjithë ditës nën kryesimin e dy kryeministrave Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq. Kryeministrat janë pajtuar për gjykatën në veri,shkruan tribuna.

Burime të afërta me dialogun i kanë thënë gazetës se pakoja me tri marrëveshjet do të prezantohet si marrëveshje për zbatimin e drejtësisë dhe ka qenë formula e vetme e shpëtimit të dialogut, pasi që agjendat zgjedhore në Beograd, Prishtinë dhe Bruksel nuk kanë lënë kohë që të arrihet marrëveshja e dytë e normalizimit.

Nëse nuk arrihet të paktën pakoja e marrëveshjeve, atëherë sipas diplomatëve marrëveshja e Brukselit është në praktikë e parealizueshme dhe kësisoj do të rrezikohej e gjithë e arritura e dialogut.

Më Shumë

Kanye West i kërkon falje publike Kim Kardashianit për stresin e shkaktuar nga postimet kundër saj në rrjete sociale

Artisti i Kanye West, i cili tani njihet edhe si Ye, ndau një mesazh për ish-bashkëshorten e tij Kim Kardashian. Gjatë një interviste që u...

23 vjet nga themelimi i TMK-së

Sot bëhen 23 vjet nga themelimi i TMK-së, ku sipas marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë, ishte paraparë çarmatimi i...

Lajmet e Fundit