14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Elhaida performon në natën e parë të Eurovizionit

Elhaida Dani-rtshPërfaqësuesja e Shqipërisë, Ehaida Dani, është caktuar të performojë në natën e parë gjysmëfinale të Eurovisionit.

Shorti i hedhur sot ka caktuar përfaqësuesen shqiptare të performojë në natën e parë kur do të performojnë edhe fqinjët tanë si Greqia, Maqedonia dhe Serbia. Në mesin e 16 konkurrentëve këtë natë, Elhaida do të performojë e 14-ta.

Gjysmëfinalja e parë e Eurovizionit do të mbahet më 19 maj, derisa e dyta dy ditë më pas më 21 maj, kur do të performojnë 17 vende të tjera.

Fituesit do të performojnë edhe në finale që mbahet dy ditë tjera më vonë, 23 maj, në Vjenë të Austrisë.

Elhaida Dani do ta përfaqësojë Shqipërinë me këngën “Diell”, me të cilën doli fituese në Festivalin e 53-të të Këngës muajin e kaluar. /Telegrafi

Gjysmëfinalja e parë:

Shqipëria, Greqia, Maqedonia, Estonia, Holanda, Moldavia, Finlanda, Belgjika, Armenia, Serbia, Danimarka, Bjellorusia, Rumania, Spanja, Austria, Franca, Rusia, Gjeorgjia dhe Hungaria.

Gjysmëfinalja e dytë:

Norvegjia, Irlanda, Çekia, Lituania, San Marino, Malta, Portugalia, Mali i Zi, Zvicra, Azerbajxhani, Sllovenia, Letonia, Polonia, Islanda, Gjermania, Italia, Britania e Madhe, Izraeli, Qipro dhe Suedia.

Më Shumë

SBASHK-u nuk ndryshon qëndrim: Greva vazhdon

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës  ka bërë të ditur se greva në arsim do të vazhdojë. SBASHK-u me anë të një...

‘Bëni dush së bashku për të kursyer rrymë’, iu thotë Zvicra qytetarëve të saj

Ministrja e mjedisit e Zvicrës po promovon masa për të reduktuar konsumin e energjisë me 15 për qind këtë dimër – dhe një nga...

Lajmet e Fundit