23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Ende s’dihet kur do t’i kthehen shkollës nxënësit në Kosovë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit.

Por, Kosova ende nuk ka një datë për rikthimin e mundshëm të nxënëseve në bankat shkollore.

Që nga 11 marsi të gjitha institucionet arsimore vazhdojnë të mbesin të mbyllura. pasi institucionet ende nuk kanë nisur masa lehtësuese në arsim.

Në Ministrinë e Arsimit të Kosovës nuk kanë ende vendim nëse nxënësit do të kthehen në shkollë për të vazhduar pjesën e mbetur për këtë vit.

Ministrja në detyrë e Arsimit, Hykmete Bajrami, thotë se është vështirë të parashikohet kthimi i nxënësve në shkolla.

“Tani ne jemi në këtë kohë duke menduar se si ta përmbyllim vitin, se si ta organizojmë testin e arritshmërisë dhe si ta organizojmë testin e maturës. Jemi duke bërë përpjekje maksimale se si t’i krijojmë kushtet që të paktën për dy javë të kthehen në shkollë klasat e nënta për t’u përgatitur për testin e arritshmërisë, gjithashtu maturantët për t’u përgatitur për testin e maturës gjë e cila duket të jetë sfiduese sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) dhe Ministrisë së Shëndetësisë”, tha ministrja Bajrami në një bisedë për Radion Evropa e Lirë.

Njohësit e fushës së arsimit në Kosovë theksojnë se rihapja e shkollave duhet të bëhet duke u bazuar në rekomandimet e IKSHPK-së si dhe praktikat e vendeve evropiane.

Rinor Qehaja nga Instituti “EdGuard”, thotë se Ministria e Arsimit duhet që të mendojë për një hapje të strukturuar të shkollave.

“Rifillimi i mësimit do të duhej të ishte subjekt i një vendimi të bazuar shkencor mbi transmetimin e sëmundjes nga grupmoshat reja, kjo e paraqitur si rekomandim nga Instituti i Shëndetit Publik. Nëse është dëshmuar nga publikime shkencore dhe praktika të vendeve tjera, që transmetimi mes fëmijëve është i vogël, atëherë kjo duhet të jetë pikënisje e një hapje të strukturuar të institucioneve arsimore”, thotë Qehaja.

Gjasat e rikthimit të nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme për të vazhduar vitin aktual shkollor janë të pakta për shkak se me 16 qershor përfundon viti mësimor për klasën e 9, 10 dhe 11 ndërkohë që viti mësimor për parafillorët dhe klasat 1 deri në 8 përfundon më 26 qershor.

Viti i ri shkollor, nën ethet e pandemisë

Viti i ri shkollor pritet që të nisë në shtator, por do të varet shumë nga zhvillimi i situatës me pandeminë e koronavirusit të ri.

Një prej problemeve me të cilin përballen shkollat në Kosovë, sidomos ato në zonat urbane, është numri i madh i nxënësve në klasa.

Nga 30 deri në 45 sillet numri i nxënëseve në një klasë si në shkollat fillore ashtu edhe në ato të mesme.

Këshilli i Prindërve të Kosovës është i shqetësuar për gatishmërinë e institucioneve për të filluar një vit të ri normal mësimor në muajin shtator.

Udhëheqësi i këtij këshilli, Ymret Reshiti thotë për Radion Evropa e Lirë se Ministria e Arsimit duhet marrë praktikat e shteteve perëndimore duke krijuar distancën fizike mes nxënësve në klasa si dhe ndarjen e nxënësve në grupe me orare të ndryshme.

“Ministria e Arsimit duhet që t’i provojë të gjitha variantet që janë më praktike, që e mundësojnë mbajtjen sa më efektive të procesit mësimor nga shtatori. Nëse thuhet se kanë qenë të papërgatitur për këtë fazë që jemi ballafaquar me pandeminë, nuk arsyetohet mungesa e një sistemi ‘online’ për rastet si kjo që ka ndodhur. Ministria e Arsimit duhet të marrë praktika dhe modele që i praktikojnë vendet evropiane dhe t’i aplikojë nga shtatori, nëse vazhdon pandemia”, thotë Reshiti.

 

Më Shumë

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

Ministri Vitia u bën thirrje për vaksinim ndaj COVID, fëmijëve 12-15 vjeç me probleme shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha të hënën se shëndeti i fëmijëve dhe i nënave do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë Kurti. Ai gjatë...

24 të vdekur dhe 357 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

24 persona kanë vdekur dhe 357 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton MSH, transmeton Klankosova.tv. 7...

Vajza nga Suhareka dyshohet se e ngacmoi profesorin dhe i kërkoi lidhje dashurie

Gjykata ka vendosur t’i caktojë mbrojtës sipas detyrës zyrtare të akuzuarës, A.A se ka ngacmuar profesorin e saj, B.B duke i shkuar edhe në...

Malisheva vazhdon me fitore, mposht Feronikelin në ‘Liman Gegaj’

Ndeshja ishte e hapur sidomos në pjesën e parë ku të dy skuadrat kishin raste. Rastin e parë të mirë e kishte Hasan Hyseni që...

Aksident në Peqan të Suharekës, humb jetën një 22 vjeçar

Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmë mes një kamionete dhe një motoçiklisti rreth orës 22:15 në fshatin Peqan të Suharekës, ku ngasësi 22-vjeçar i...

PSG-Lyon, nga fillimi do të luajë Shaqiri

Paris Saint-Germain dhe Lyoni luajnë sot në kuadër të javës së gjashtë në Ligue 1. Ndeshja do të zhvillohet nga ora 20:45, stadiumin Parc des...

Vdes një person në Prizren, u rrotullua me traktor në mal

Një person ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra pasi është rrotulluar me traktorin e tij në një vend malor. Rasti ka ndodhur mesditën...

UP hap konkursin për afat të dytë për pranimin e studentëve të rinj

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar se sot është hapur konkursi plotësues për pranimin e studentëve të rinj në vitin e parë të studimeve për...

Sot fillon votimi përmes postës për zgjedhjet e 17 tetorit

Sot fillon votimi përmes postës për votuesit jashtë Kosovës të cilët janë regjistruar suksesshëm për zgjedhjet e 17 tetorit, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas afateve të...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

Mjekët në Suharekë s’dijnë si të veprojnë me qytetarët që u skadoi afati për marrjen e dozës së dytë të vaksinës

Janë bërë gati dy muaj prej që L.B nga Suhareka i ka kaluar termini për marrjen e dozës së dytë. Kjo për shkak të problemeve...

Suharekë: I dehuri detyron gruan dhe fëmijët të dalin nga shtëpia

Mbrëmë në Suharekë është arrestuar i dyshuari mashkull, i cili në gjendje të dehur kishte kanosur verbalisht dhe detyruar që të dilnin nga shtëpia...

Totaj zotohet për përmirësimin e shërbimeve publike: Prizreni u keqqeveris nga VV-ja

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, tha për Ekonomia Online se kanë punuar në një program përmbajtjesor...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

Lajmet e Fundit