2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Ende s’ka marrëveshje për telekomin

BrukseliMinistri serb i Tregtisë, Rasim Lajiq, ka thënë se marrëveshja në mes të Kosovës dhe Serbisë për telekomin ende nuk është arritur. Ai ka thënë se janë duke pritur përgjigje nga Prishtina dhe Brukseli për propozimin e tyre të fundit.
Lajiq ka thënë për agjencinë e lajmeve “Tanjug” se Beogradi ka ofruar një zgjidhje kompromisi sa i përket arritjes së marrëveshjes për telekomin dhe se në ketë drejtim janë duke pritur një përgjigje nga Prishtina dhe Brukseli.

Edhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi ka deklaruar në “Twitter” se ende nuk ka marrëveshje për telekomin. Në ketë kontekst ai ka thënë se janë duke pritur përgjigje nga Serbia.

Delegacioni Kosovës për dialogun teknik i kryesuar nga zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri kishte deklaruar se pala kosovare është pajtuar me versionin e fundit të marrëveshjes për telekomin, ndërsa pala serbe ka pasur kohë për të kthyer përgjigje deri më 8 gusht. Takimi i radhës në Bruksel në mes të Thaçit dhe Daçiqit do të varet kryesisht nga rezultatet e këtyre negociatave për telekomunikacionin.

Më Shumë

Vdekjet nga shurupet e kollës, OBSH: Masa të menjëhershme për mbrojtjen e fëmijëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për “veprim të menjëhershëm dhe të koordinuar” për të mbrojtur fëmijët nga ilaçet e kontaminuara, pas vdekjeve...

Vetëvendosjes në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen deri në 100 euro të tatimit në pronë

Grupi i Kuvendarëve i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, ka paralajmëruar se do të dorëzojë kërkesën për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme, për faljen...

Lajmet e Fundit