-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Enver Hasani: Gjykata Kushtetuese e Kosovës, më e mira në Europë

Enver Hasani(E plotësuar) Enver Hasani e ka lavdëruar tej mase Gjykatën Kushtetuese. Tha se edhe nëse marrëveshja e fundit politike, ata do të ofrojnë një interpretim “shumë të mirë”.

Hasani tha edhe se Gjykata Kushtetuese është ndër më të mirat në Europë.

Ai ka premtuar edhe se nëse çështja e marrëveshjes politike shkon në Gjykatë, do të ofrojnë një interpretim cilësor me shumë faqe.

“Për të gjitha dyshimet do t’i shihni në mënyrë shumë mirë të shkruar, siç e keni parë deri më sot.Kushtetua e Kosovës është jashtëzakonisht e mirë”, tha ai.

 

Enver Hasani: Nëse na vjen çështja e marrëveshjes politike, mund të na merr deri në tri javë kohë

Hasani ka thënë se në disa raste, Kushtetuta jonë i përngjanë asaj të Egjiptit. Ai ka thënë se nëse pyetjet për marrëveshjen politike u shkon në Gjykatë, atëherë u duhen deri në tri javë për ta analizuar atë.

“Më duket se Egjipti i përngjanë. Ne analizojmë, nëse vie te ne mund të vie në një trajtë krejt ndryshe nga kjo që po flasim sot. Prandaj është e pandershme që të spekulojmë në bazë të dy apo tri neneve. Nëse na vie çështja, do të punojmë me profesionalizëm.Po them se na duhen tri javë, nëse vien pyetjet e strukturuara mirë”, ka thënë Hasani.

“Do të ishte vendim me arsyetime për publikun, ashtu si herave të tjera që kanë qenë me nga 200 faqe. Ne nuk ofrojmë arsyetime me nga 2 faqe. Ne nuk e dimë cila palë e autorizuar do ta sjellë. Nëse kërkohet që ta japim mendimin profesional, publikisht po them se Gjykata Kushtetuese do ta jap rolin e vet profesional. Nuk do të bëhemi pengesë e asnjë vakumi institucional në Kosovë”, tha ai.

 

Enver Hasani: Nuk mund ta komentoj marrëveshjen politike, do të ishte sikur po bëj fall

Hasani thotë se mosmarrëveshjet politike në një fazë tjetër mund të transformohen në mosmarrëveshje kushtetuese, por derisa kjo nuk ndodhë, ai thotë se nuk mund të komentojë asgjë.

Thotë se është njëjtë sikur të provonte të bënte “fall”.

“Ato veprime që ndërmerren kanë karakter politik dhe nuk mund të analizohen përmes prizmit kushtetues. Mosmarrëveshjet politike mund të transformohen më vonë në mosmarrëveshje kushtetuese, por derisa të mos jetë rasti, nuk mund të them asgjë, sepse do të dilsha sikur njeri çet fall.”, ka thënë ai.

Më Shumë

Madonna reagon pas kritikave për dukjen e ‘çuditshme’ në “Grammy Awards 2023”: Jam degraduar nga mediat që nga fillimi i karrierës

Më shumë se për çdo gjë tjetër, Madonna është komentuar për dukjen në “Grammy Awards 2023”. Ylli i muzikës pop mori reagime të shumta nga...

Thellohet bilanci i jetëve të humbura nga tërmeti, mbi 7 mijë viktima dhe mbi 35 mijë të plagosur

Numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që ka goditur Turqinë dhe Sirinë ka shkuar në 7266. Ndërsa deri tani numërohen mbi 35 mijë...

Lajmet e Fundit