1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Eqrem Kryeziu nuk mund të synojë Parlamentin

BesmirHoxhaShkruan: Besmir Hoxha

Unë Besmir Hoxha kryetar i FR LDK-së nëndega e Lidhjes së Prizrenit, gjithashtu antar i Kryesisë në këtë nëndegë kisha kënaqësin që me datën 23.02.2014 në prani të kryetarit të LDK-së, Akademik Isa Mustafa, nënkryetares Teuta Sahatqija, kryetares së FG LDK-së Lirie Kajtazit, kryetarit të FR LDK-së Armend Ibrahimi, si dhe disa nga deputetët e LDK-së në Parlamentin e Kosovës, të jem zëri kritik për situatën aktuale politike në Degën e LDK-së në Prizren.

Së pari në këtë takim morëm garancin e kryetarit Isa Mustafa se LDK-ë nuk ka asnjë marveshje bashkëqeverisje apo kualicioni me PDK-në siç po spekultohet në media, gazetat dhe portalet e ndryshme.

Marveshja me z. Thaçin ka të bëjë me reformën zgjedhore dhe organizimin e zgjedhjeve të lira e demokratike.

Kryetari Isa Mustafa pjesë të këtyre takimeve ka për qëllim mobilizimin e aktiviztëve për rritjen e votës popullore për LDK-në dhe me këtë rritje dhe fitore në zgjedhjet parlamentare që priten të mbahen në fillim të muajit qeshor, dhe me votën e shumicës popullore ta dënojë keqqeverisjen e Thaçi dhe ta qojë në opozitë në asnjë mënyrë të ndaj pushtetin me të dhe PDK-në.

Në kët takim i nominuari ditë më parë nga këshilli i përgjithshëm i partisë për kryeministër kryetari Isa Mustafa shpalosi një pjesë të programit të tij dhe LDK-së, për një qeverisje me duar të pastërta, ku në kabinetin e tij nuk do të ketë vënde për njerëz nën akuza për korrupsion apo ndjekje penale, por do të ketë hapësirë veprimi më shumë për kuadrat e reja dhe ekspertë të fushave të ndryshme, me një program të një ekonomie të lirë me shumë mundësi vende pune, për hapësirë të investimeve të huaja etj.

Në këtë hapsirë debati unë kisha për obligim që t’i shtroja pyetje kryetarit të LDK-së Isa Mustafës, për kërkesën e shumicës së delegatëve të degës së LDK-së në Prizren nga 101 sa i ka kjo degë ku 70 prej tyre kanë hedhur nënshkrimin e tyre gjithashtu dhe kërkesa e kryetarve të nëndegve nga 45 sa i ka kjo degë ku 35 prej tyre kanë hedhë gjithashtu nënshkrimin e tyre së bashku dhe dega e LDK-së në Zhur për mbajtjen e një kuvendi pune, ku do të diskutoheshin dhe analizoheshin rezultatet negative të zgjedhjeve të fundit lokale dhe humbja e këtyre zgjedhjeve nga i ricikluari Eqrem Kryeziu.

Sigurisht do duhet të reflektoj me dorheqjen apo shkarkimin e kryetarit të degës së LDK-së Eqrem Kryeziut së bashku me kryesin e tij.

Me dorheqjen apo shkarkimin e tyre sigurisht do fillojë një frym e re e reformave ku do i shërbej pozitivisht LDK-së të organizohet të freskohet me idet e reja me një program të qartë zhvillimi, të dalë me ofertë konkrete për qytetarët dhe elektoratin e Prizrenit me me atë se qfarë ofronë qeverisja e LDK-së për të ardhmen tonë.

Nga ky debat apo takim unë kuptova se kryetari i LDK-së Isa Muatafa po keqinformohet nga kryetari që për shumicën është (jo legjitim) Eqrem Kryeziu se në LDK-në e Prizrenit gjërat po shkojnë në rrugën pozitive, sigurisht Eqrem Kryeziu kryetarit të LDK-së i organizoj takime simbolike në degën e Prizrenit me Forumet e Gruas dhe Rinisë të dy këto forume i ka në derektivat e tij, sikur ti organizonte takime me antarsinë e gjër të partisë me delegatët dhe kryetarët e nëndegëve, kryetari i LDK-së z. Isa Mustafa atëher do ta kuptonte se ajo kërkes është legjitime dhe jo petecion siç e quan z.Eqrem Kryeziu madje duke i quajtur grupin kërkues për reformë ( puqist, parashutist, klandestin etj ) duke harruar që janë themelues të degës së LDK-së aktivistë, delegatë, kryetarë të nëndegve, intelektual dhe kuadra që ky i injoron dhe i eliminon vetëm pse nuk i binden kërkesave të tija personale.

Prandaj të gjithë antarët, delegatët, kryetarët e nëndegve që përbëjn shumicën, kërkojmë një kuvend të ri pune para zgjedhjeve parlamentare ku nga ai kuvendë të zgjidhet kryetari dhe kryesia e re që do të filloj me aktivitetet e munguara në teren me aktivistët, strukturat, qytetarët drejt fitores së LDK-së në Prizren, ku kjo fitore do t’i shërbente fitores së madhe të LDK-së për një qeverisje me stabile dhe më të përgjegjshme për Republikën e Kosovës.

Më Shumë

Arrestohen dy të mitur, vodhën një televizor në një shkollë në Suharekë

Dy të mitur janë arrestuar sot në Suharekë nën dyshimin se kanë qenë të përfshirë në një rast vjedhje. Në njoftim thuhet se L.G 14-vjeçar...

BQK thirrje për paratë e falsifikuara: Furnizim vetëm përmes bankave

Banka Qendrore e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media ka bërë thirrje për kujdes të shtuar për qarkullimin e monedhave të falsifikuara. Thirrja e...

Lajmet e Fundit