15.8 C
Prizren
E diel, 28 Maj, 2023

Erdogan gati të dalë në balotazh

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, shkon në balotazhin e së dielës me një miratim kyç nga kandidati që përfundoi i treti në zgjedhjet e javës së kaluar.

Sinan Ogan, një nacionalist i ekstremit të djathtë që fitoi 5.2% të votave popullore, njoftoi të hënën se do të mbështesë ish-rivalin e tij politik, gjë që mund t’i japë Erdoganit një avantazh ndaj sfiduesit të tij kryesor, liderin e opozitës Kemal Kilicdaroglu, në raundin e fundit të votimit. .

Asnjë kandidat nuk mori një shumicë të thjeshtë votash gjatë zgjedhjeve të 14 majit për të pretenduar fitoren, me Erdoganin që mori 49.5% mes zemërimit për rritjen e kostove dhe reagimit të ngadaltë të qeverisë ndaj një serie tërmetesh shkatërruese që tronditën këtë shtet në muajin shkurt.

Rezultatet befasuan ekspertët e zgjedhjeve, pasi Erdogan mori 2.5 milionë vota më shumë se rivali i tij liberal, duke i lënë një pengesë të lartë Kilicdaroglut për të fituar detyrën.

Duke përfituar nga vala e pakënaqësisë, Kilicdaroglu – udhëheqësi anti-migrant i Partisë Republikane Popullore, si dhe kandidati i opozitës gjashtëpartiake të Aleancës Kombetare – fitoi 44.9% të votave, një tregues i fortë që parashikonte një mbyllje gare për në vijën e finishit.

“Ne do t’i fitojmë absolutisht këto zgjedhje në raundin e dytë”, tha Kilicdaroglu në një fjalim televiziv në ditën e zgjedhjeve. “Të gjithë do ta shohin këtë”.

Fituesi do të shërbejë për një mandat pesëvjeçar.

Më Shumë

Hajnat vjedhin stoli ari në Prizren

Hajnat kanë arritur të vjedhin të gjitha stolitë në një  shtëpi në rrugën  "Haxhi Krasniqi” në Prizren. Ata kanë depërtuar me forcë brenda shtëpisë, duke...

Dy të vrarë në një shkëmbim zjarri mes motoçiklistëve në New Mexico

Dy persona u vranë dhe gjashtë u plagosën nga një shkëmbim me armë zjarri gjatë një gare me motoçikleta në Red River, në veri...

Lajmet e Fundit