23.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

EULEX-i ishte në dijeni për djegien e trupave

haki kusumiKoordinatori i Këshillit Koordinues të Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës, Haki Kasumi, ka bindjen se çështja e të pagjeturve mund të zgjidhet vetëm me një presion të madh ndërkombëtar ndaj qeverisë serbe. Sipas tij, qeveria aktuale i ka të gjitha shënimet për të zhdukurit në Kosovë.

Në një intervistë për Tribunën, Haki Kasumi ka deklaruar se EULEX-i e ka pranuar se një pjesë e trupave të shqiptarëve janë djegur, mirëpo, sipas tij, deri më tani misioni evropian për sundimin e ligjit nuk ka bërë asgjë për të hedhur dritë në këtë çështje,shkruan Tribuna

“Në raportin e punës vjetore për vitin 2011, Njësiti i EULEX-it pranë Departamentit të Drejtësisë për Mjekësi Ligjore dhe të Zhdukur thotë se një numër i madh i trupave të të zhdukurve shqiptarë dihet se janë djegur? Ndërsa nuk tregon ku dhe nuk ka filluar në bazë të njoftimeve të tyre asnjë procedurë të hetimit ndaj kryesve të veprave të tilla kriminale, përfshirë këtu edhe afro 900 trupa të masakruar të shqiptarëve nga varrezat masive të zbuluara deri më tash nëpër Serbi”, ka thënë Kasumi

Më Shumë

Kurti: Me Turqinë jemi shtete aleate, shkëmbimet kalojnë 1 miliard euro

Kryeministri Albin Kurti, mori pjesë në ngjarjen e organizuar nga ambasada turke në Kosovë, me rastin e “Ditës së Demokracisë dhe Unitetit Kombëtar” të...

Zgjatet orari i punës për shërbyesit civilë në Suharekë

Kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka marr vendim që të zgjatet orari i punës i shërbyesve civilë dhe i Qendrës për shërbime...

Lajmet e Fundit