14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Fajon: Po ndihmojmë Kosovën në rrugën drejt BE-së

fajon citakuEurodeputetetja, Tanja Fajon deklaroi se së bashku me kolegët e saj nga Parlamenti Evropian do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian.

Fajon theksoi rëndësinë që fokusi i angazhimit të institucioneve të vendit të jetë në implementimin e standardeve të caktuara për këtë proces.

Ajo këto komente i bëri gjatë një takimi që kishte me ministren e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, me të cilën ka dskutuar për progresin në Kosovë, Liberalizimin e Vizave dhe për avancimin e proceseve integruese evropiane.

Fajon e Çitaku kanë biseduar më në detaje për finalizimin e procesit të Liberalizimit të Vizave për Kosovën në mënyrë që ky kapitull të përfundoj sa më parë dhe të fillon realizimi i lëvizjes së lirë për qytetarët e Kosovës.

Poashtu u diskutua për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit por edhe subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës duke marrë për bazë çasjen proaktive dhe kontrubutin e Kosovës në raport me përmirësimin e marrëdhënjeve fqinjësore dhe progresin rajonal.

Duke vlerësuar lartë kontributin dhe përcaktimin e zonjës Fajon që të kontribuoj avancimit të Kosovës në raport me integrimin Evropian, ministrja Çitaku deklaroi se Institucionet e Republikës së Kosovës janë duke bërë maksimumin për t’i përmbushur rekomandimet dhe obligimet që dalin nga udhërrëfuesi për Liberalizimin e Vizave për Kosovën.

Çitaku shprehu vullnetin e Qeverisë së Kosovës për fuqizimin e gjithanshëm të bashkëpunimit bilateral me të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Por edhe rëndësinë e bashkëpunimit me Parlamentin Evropian.

Më Shumë

Moti sot: Kryesisht me diell, temperaturat deri në 15 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë, parashihet të mbajë mot kryesisht me diell. Sipas Meteo Kosova, temperaturat minimale do të lëvizin nga minus dy deri në një...

Arrestohet një person në Vërmicë, iu konfiskuan mbi 33 kilogramë marihuanë

  Është arrestuar një person në Vërmicë, i cili sipas policisë po hynte nga Shqipëria në Kosovë dhe të njëjtit i janë konfiskuar mbi 33...

Lajmet e Fundit