18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Ferati: Qeverinë e bëjmë ne

Sadri-FeratiAnëtari i Kryesisë së LDK-së, Sadri Ferati, duke folur për zhvillimet e fundit në skenën politike, ka thënë se vullneti i shumicës së deputetëve duhet ta bëjë formimin e organeve të Kuvendit dhe Qeverisë së re.

“Për këtë fazë kriteri i vetëm është sigurimi i 61 votave në Kuvend dhe koalicioni LDK-AAK-Nisma tashmë i ka siguruar votat e nevojshme fillimisht për ta zgjedhur kryetarin e Kuvendit, pastaj për ta formuar Qeverinë. Pra sa iu përket votave të deputetëve, formimi i Qeverisë nga koalicioni paszgjedhor LDK-AAK-Nisma është 100 për qind i realizueshëm”, ka thënë Ferati në këtë intervistë për “Epokën e re”.

Ai është shprehur se zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe qeveria teknike nuk janë zgjidhje e mirë. “Zgjedhjet nuk do të bëjnë çudira, por përafërsisht do të ngelet ky raport i forcave politike dhe prapë do të kthehet procesi në pikën ku është aktualisht. Prandaj, sikurse qeveria teknike, edhe shkuarja në zgjedhje të jashtëzakonshme nuk është zgjidhje e mirë. Megjithatë, edhe qeveria teknike edhe zgjedhjet janë të mundshme. Por, sipas mendimit tim, gjasat më të mëdha janë të vijë në shprehje vullneti i shumicës së deputetëve në Kuvendin e Kosovës”, është shprehur Ferati.

Ai nuk ka dashur të flasë sa i përket shkresës së PDK-së drejtuar Gjykatës Kushtetuese për seancën konstituive të 17 korrikut, vendimit që mund ta marrë kjo gjykatë. “Nuk e di sa ka gjasa, por edhe nëse kthehet, sërish të njëjtit deputetë do të votojnë Isa Mustafën për kryetar të Kuvendit të Kosovës”, ka deklaruar Ferati.

Më Shumë

Moti sot: Shi, vranësira dhe diell

Për të dielën parashikohet fillimisht gjatë orëve të para të 24-orëshit të ketë rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me disa shkarkesa rrufesh, ndërsa dita...

Testi i Arritshmerisë këtë vit do të mbahet dy ditë, më 25 dhe 28 qershor

Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja e nxënësve nëpër klasa do...

Lajmet e Fundit