27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Fikrim Damka tregon se në cilën ministri do të ishin më efektive si komunitet

Fikrim Damka është deputet në Parlamentin e Kosovës, ai njëherësh është edhe kryetari i ri i Partisë Demokratike Turke të Kosovës KDTP. Në këtë intervistë ekskluzive për Gazeta e Re ai ka folur për problemet dhe sfidat e komunitetit turk në Kosovë, dialogun Kosovë-Serbi dhe për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Turqisë.
GER: A mund të përshkruani ndryshimet në politikën turke në Kosovë duke krahasuar të kaluarën dhe kohën e tashme?

Siç dihet, me kryesinë e re të Partisë Demokratike Turke të Kosovës, ne kemi deklaruar se do të bëjmë ndryshime në çështje të rëndësishme në politikën turke të Kosovës. Para së gjithash, përmes ndryshimeve rrënjësore në partinë tonë, ne do të krijojmë një strukturë që do t’i japë partisë tonë një identitet të korporatës dhe do t’i përgjigjet shpejt kërkesave të popullit tonë. Në përgjithësi, përmes projekteve mbi arsimin, kulturën dhe shëndetësinë do të ketë ndryshime të rëndësishme për komunitetin turk të Kosovës

GER: Sipas mendimit tuaj, cilat janë tre problemet më të mëdha të turqve të Kosovës dhe cilat janë sugjerimet tuaja për këto probleme?

Fatkeqësisht, kur shikojmë situatën ekonomike të komunitetit turk në Kosovë në krahasim me nivelin e arsimimit, për fat të keq kjo dukuri është kontradiktor. Fatkeqësisht, sa i përket punësimit, ne shohim që të rinjtë tanë nuk janë në gjendje të marrin pjesë në institucione publike të mjaftueshme, përfaqësimi ynë nuk sigurohet nga përqindja me të drejtë ligjore, dhe zgjidhja e kësaj do të jetë e rëndësishme për ne. Turqit e Kosovës gjithashtu po përjetojnë vështirësi serioze ekonomike. Për të zgjidhur këto probleme, unë mendoj se duke inkurajuar të rinjtë tanë të bëjnë prodhim dhe aktivitete tregtare, duhet gjithashtu të sigurojmë fond financiar për sipërmarrësit turq që duan të zbatojnë ide të reja biznesi.

Një nga problemet kryesore të turqve të Kosovës është vështirësitë në arsimimin e të rinjve tanë për t’u regjistruar në universitete, dhe sistemi arsimor jashtë vendit nuk përputhet me kurrikulën në vendin tonë. Në veçanti, studimet duhet të bëhen për të përgatitur studentët tanë më mirë për departamentet e shkencës dhe për t’i bërë ata më të suksesshëm në provime. Laboratorët e shkencës, teknologjisë, gjuhës dhe matematikës duhet të themelohen dhe arsimi në këto fusha duhet të sigurohet të jetë me cilësi më të lartë.

Kur bëhet fjalë për shëndetin, mungesa e një fondi të sigurimeve shëndetësore në vendin tonë dhe fakti që bën që të gjithë qytetarët tanë të preken nga probleme serioze në fushën e shëndetit, përbëjnë një problem madhor. Trajtimi i pacientëve kosovar në Turqi të cilët nuk kanë mundësi të marrin trajtime është shume e rëndësishme, kësaj pune duhet te gjejmë një zgjidhje te qëndrueshëm.

GER: Tashmë keni deklaruar se keni një kërkesë për një ministri në kabinetin e ri, a keni një kërkesë konkret për marrjen e një ministrie?

Siç kemi përmendur edhe më parë, nga qeveria e re do të kërkojmë një ministri. Nga rezultatet e konsultimeve me partnerët e rijnë qeverisës, besojmë se me se miri dhe ne mënyrë me efikase për ti shërbyer shoqërisë sonë, si komunitete do të punonim në Ministrinë e Kulturës dhe Sportit.

GER: Ka çështje të rënda që presin qeverinë e re, negociatat me Serbinë etj. Cili është qëndrimi juaj ndaj këtyre çështjeve?

Ekzistojnë çështje serioze që presin qeverinë e re, dialogu me Serbinë është një prej tyre. Ne do të këshillohemi me partnerët tanë të koalicionit në detaje dhe do të mbështesim atë që është më e mira për ne, duke marrë parasysh interesat e komunitetit tonë. Është e qartë se Serbia duhet të ketë marrëdhënie të mira me vendet fqinje po ashtu dhe me Kosovën, kështu që ne kemi deklaruar disa herë që mbështesim dialogun.

GER: Siç e dini, Kosova do të qeveriset nga një kryeministër i ri, i cili kurrë më parë nuk është provuar në qeveri. Çka mendoni gjatë kësaj periudhe, marrëdhëniet mes Kosovës dhe Turqisë në çfarë drejtimi mendoni se do të zhvillohen?

Siç ka qene deri me sot, marrëdhëniet e Kosovës dhe Turqisë do të vazhdojë të shkojnë përpara me hapa të fortë dhe të guximshme. Unë mendoj se së bashku me kryeministrin e ri, ne mund të arrijmë rezultate më produktive duke përshpejtuar zhvillimet në fushat ekonomike, shëndetësore, kulturore dhe të sigurisë.

Unë besoj se Partia Demokratike Turke e Kosovës do të jete udhëheqës në këtë rrugë. KDTP-ja me punët e saj efektive ka dëshmuar se është adresa e vetme ne marrëdhëniet dy vendeve vëllezër, Kosovës dhe Turqisë, qëllimi ynë është që me kalimin e kohës te zhvillojmë edhe me shume marrëdhëniet e dy vendeve. Ne konsultimet e deritanishme qe kemi bere me Albin Krutin kemi pare se edhe ai është i ngrohte për këto zhvillime. Për te forcuar edhe me shume marrëdhëniet e dy vendeve shume shpejt do te realizojmë një vizite ne republikën e Turqisë. /gazetaere.com/

Më Shumë

Mjeku nga Prizreni pengohet në vendin e punës

Një mjek nga Prizreni ka bërë të ditur se ditë më parë është penguar në vendin e tij të punës nga i dyshuari mashkull...

Rama e quan të tejzgjatur dialogun Kosovë-Serbi, thotë se pa Francën e Gjermaninë nuk sheh zgjidhje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka quajtur të tejzgjatur dialogun Kosovë-Serbi, ndërsa ka theksuar se pa përfshirjen e përditshme të Gjermanisë dhe Francës...

Manchester City për herë të parë në finale!

Manchester City kualifikohet për herë të parë në finale të Champions League. Sitizens fituan 2-0 në shtëpi ndaj PSG, kur edhe takimin e parë...

Reagon KB Peja: Dardan Berisha lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave

KB Ponte Prizreni dhe KB Peja kanë luajtur vetëm pjesën e parë të serisë së 5-të gjysmëfinale në kuadër të ‘Play-offit’. Kjo ndeshje u ndërpre...

Duda Balje tregon se a flirtojnë politikanët me të

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka qenë e ftuar në një intervistë së fundi, ku iu është përgjigjur disa pyetjeve për jetën...

Kërkoi vaksinim të detyrueshëm, kryetari i bashkisë në Poloni kërcënohet me vdekje

Pas vendimit të selisë qendrore të Walbrzych, një qytet i vogël në Poloninë jugperëndimore, për të bërë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit, kryetari i...

Zhduket një i mitur në Prizren

  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një persona ka raportuar në Polici se i biri i tij, i mitur është larguar nga...

Kishte marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, gruaja infektohet me Covid dhe humb jetën

Një grua në Nabraska, edhe pse kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19, ka humbur jetën nga Covid Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve...

Kosova burimi kryesor i turistëve në Shqipëri

Sezoni turistik këtë verë në Shqipëri pritet të shënojë një rritje krahasuar me vitin e kaluar, kur kufizimet dhe situata e pandemisë Covid-19 ishte...

54-vjeçaren e zë rryma, po mbushte telefonin që ia kishte dhuruar bashkëshorti

Një grua në Tajlandë u gjet e vdekur pasi e kishte zënë korrenti ndërsa luante me telefonin e saj të ri që ishte në...

SBASHK’u kërkon shtesa për mësimdhënësit, paralajmëron padi ndaj Ministrisë së Financave dhe të Arsimit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka paralajmëruar padi ndaj Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit. Kështu ka bërë të ditur...

21 vjet nga vrasja e “Drinit”

8 maj 2000. Ish-komandanti i UÇK-së, Ekrem Rexha -‘Drini’, vritet para shtëpisë së tij, në Prizren. Kjo vrasje ndodhi në rrethana misterioze. Drejtësia vendore e ndërkombëtare,...

Rexhaj: Gërvalla deklaratën për dërgim të dosjeve në Speciale e ka thënë kur ishte në LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një intervistë për T7 ka folur edhe për deklaratën e disa viteve më parë të Donika Gërvallës...

Rexhaj: Na i kanë fyer deputetet në baza gjinore, s’ma zë goja atë fjalë

Deputeti i VV-së, Arbër Rexhaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se dikush nga deputetët e PDK-së i ka fyer deputetet...

Shuhet aktori i njohur, Guljelm Radoja

Një ditë pasi u transferua në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërron jetë aktori i njohur. Guljelm Radoja, i cili ishte infektuar me...

SHBA dërgon aeroplanë luftarakë për të mbrojtur trupat e saj gjatë tërheqjes nga Afganistani

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar burime shtesë ushtarake për të mbrojtur forcat amerikane dhe të koalicionit gjatë tërheqjes nga Afganistani. Aeroplana bombardues dhe...

Lajmet e Fundit