26.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Formohet Shtabi për korrje-shirje në Malishevë

Kombaja-korrje shirjetDrejtoria për Bujqësi Pylltari dhe Zhvillim Rural në Malishevë, ka formuar Shtabin Komunal për korrje-shirje në përbërje prej pesë anëtarësh dhe i cili do të drejtohet nga Milaim Morina dhe në përbërje të të cilit do të jenë të përfshira Drejtoria për Bujqësi, Inspektoriat, Emergjenca, dhe Shoqata e farmerëve të kësaj komune.

Sipas Drejtorisë për BPZHR, fushata e korrje-shirjeve në Malishevë pritet të filloj me datën 5 korrik 2013 përderisa bëhet e ditur se në Komunën e Malishevës janë të mbjellura me grurë mbi 3500 hektarë. “Pritet të angazhohen 38 autokombajna që gravitojnë në Komunën e Malishevës si dhe rreth 20 autokombajna të regjioneve tjera”.

Çmimi për korrje-shirje për hektar është 110 euro palidhje, ndërsa me lidhje 130 euro, çmim ky i caktuar nga Ministria për Bujqësi në nivel vendi.

Ndërkaq, drejtori i Drejtorisë për Bujqësi i kësaj komune, Sinan Kryeziu ka thënë se rendimentet sivjet priten të jenë mesatare. “Në disa fshatra të Komunës së Malishevës ka pas edhe rënje të grurit nga të reshurat atmosferike si në Vermicë, Drenoc dhe në disa fshatra tjera të kësaj komune”. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Shtëpia e Ukshin Hotit, vendi i kujtesës kombëtare

Shtëpia e intelektualit dhe atdhetarit të shquar, Hoti është shëndrruar në muze para disa vitesh. Ky i fundit vazhdon të jetë i zhdukur. Shtëpia e...

Ndërron jetë në Londër, 12-vjeçari që mjekët e shkyçën nga aparatet që e mbanin gjallë – veprimi u ndërmor me vendim të gjykatës

Archie Battersbee, 12-vjeç, ka ndërruar jetë në Londër, pasi që mjekët me vetëdije ia fikën aparatet që e mbanin gjallë, e siç raportojnë mediat...

Lajmet e Fundit