3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

‘Futbolli italian do të vdesë’

Pronari i Napoli-t ka deklaruar se Serie A “do të vdesë” pasi u ra dakord për një marrëveshje të re të diskutueshme televizive.

Lidershipi italian ka njoftuar se pas muajsh negociatash ata kanë rënë dakord për një paketë me “DAZN” dhe “Sky” për të vazhduar transmetimin e ndeshjeve të tyre. Marrëveshja prej 779 milionë paund për sezon do të thotë që Seria A do të qëndrojë në të dy kanalet për pesë vitet e ardhshme.

Një shumicë 17 nga 20 ekipet e divizionit të lartë votuan për të pasi vendosën kundër krijimit të kanalit të tyre të Serie A.

Kjo ide revolucionare do të nënkuptonte ndërprerjen e plotë të transmetuesve dhe se liga mund të prodhonte të gjithë përmbajtjen e tyre.

Por me marrëveshjen aktuale televizive që skadon në fund të fushatës, u ndje se nuk kishte kohë të mjaftueshme për të marrë infrastrukturën e nevojshme. Dhe kjo do të thoshte se ata duhej të shkonin me ofertën e përbashkët, të ulët, nga “DAZN” dhe “Sky”, e cila vlen 23 milionë paund më pak se paketa aktuale.

Italia kishte më parë “Dekretin Melandri” që lejonte që kontratat e të drejtave televizive të ishin vetëm për tre vjet në të njëjtën kohë. Megjithatë, kjo tani është lehtësuar, gjë që ka mundësuar paketën pesëvjeçare.

Qëllimi i kësaj ishte të përpiqej të siguronte një vlerë më të lartë të të drejtave televizive vendase, por shumë mendojnë se do të shohin se klubet e Premier League do të kenë një avantazh financiar edhe më të madh ndaj homologëve të tyre italianë, pasi të drejtat e tyre të transmetimit do të rriten përsëri kur të vijnë për t’u rinegociuar në 2025.

Përveç 779 milionë paundëve për sezon të ofruar nga “DAZN” dhe “Sky”, të parët kanë marrë gjithashtu një pjesë të ndarjes së të ardhurave në marrëveshje. Kjo do të bëjë që Seria A dhe “DAZN” të ndajnë të ardhurat 50/50.

Kjo lëvizje tani duket shumë e pamundur për të ndihmuar klubet e mëdha italiane që të rivalizojnë dhe mbushin hendekun me rivalët e tyre në Premier League, La Liga apo dhe Bundesliga.

Dhe kjo çoi në një shpërthim të furishëm nga pronari i Napoli-t, Aurelio De Laurentiis pas njoftimit të marrëveshjes.

Ai ndërpreu konferencën për shtyp të presidentit të Serie A, Luigi De Siervo, duke thënë: “Futbolli italian do të vdesë”.

Më pas ai u tha mediave të pranishme: “Është një humbje për futbollin italian, me këtë marrëveshje futbolli ynë do të vdesë. ‘Sky’ dhe ‘DAZN’ nuk janë kompetentë, nuk janë të mirë për futbollin italian”. Albanian Post

Më Shumë

I dashuri i Dafina Zeqirit për herë të parë flet për dasmë

Viti i ardhshëm do të nisë me dasma! Këngëtarja Dafina Zeqiri e do të kurorëzojë dashurinë me partnerin e saj Kreshnik Gjergjin.Megjithatë, përpos lajmit të...

S’gabon Ballkani, mposht Malishevën

FC Ballkani ka bërë edhe një hap të madh në garën për të mbrojtur titullin e kampionit. Skuadra nga Suhareka, e ka mposhtur në udhëtim...

Lajmet e Fundit