21.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Gani Geci në arrati, qytetarët ndjehen të turpëruar

Gani Geci-ish deputet7 ditë pas vrasjes së Ruzhdi Shaqiri, Policia e Kosovës ende nuk ka arritur të arrestojë ish-deputetin e Kuvendit të Kosovës, Gani Geci, i dyshuar për vrasjen e Shaqirit.

Ndonëse familja e Gecit thotë se ai tashmë gjendet jashtë Kosovës, për ish- deputetin e Kuvendit ekziston vetëm fletarrestimi nga vendi.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti, përmes telefonit i ka thënë Kohavisionit se ‘policia është duke vazhduar hetimet për Gani Gecin deri në arrestimin e tij’, duke mos dashur të zbulojë detaje lidhur me kërkimet që po bëhen.

KTV ka kontaktuar edhe vëllanë e ish-deputetit, Fadil Gecin, i cili përmes telefonit ka konfirmuar se Gani Geci tashmë ndodhet jashtë Kosovës, por ata po presin vetëm të marrin vesh se ku është vendosur.

Me këto veprime të liderëve politikë ndihen të turpëruar qytetarët e Kosovës. Rasti i Gecit, sipas analistëve politikë, tregon më së miri se ata që janë të lidhur me pushtetin janë mbi shtetin. Ish-deputeti Geci nuk është i vetmi i cili po i ik drejtësisë.

Njëjtë si ai më parë ka vepruar edhe ish-kryetari i Komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku, i cili tash e dy vjet i ka ikur vuajtjes së dënimit, duke shfrytëzuar të gjitha mundësitë ligjore të ankesave, përkundër faktit se në të gjitha rastet gjykata i ka kthyer përgjigje negative, transmeton Koha.net.

Institucionet e rendit janë sfiduar nga figura publike politike disa herë në vitet e pasluftës.

Peci: 2023, viti më i suksesshëm i sektorit të bujqësisë që nga paslufta

Ministri i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, ka raportuar për punën e tij...

Zbulohen prapaskenat e ‘sherrit’ të Luizit me Arbanën dhe Eduartin

Kush do jenë opinionistët e sezonit të ri të “Big Brother Vip Albania”? Kjo pyetje ende dhe sot diskutohet shumë, e emrat që janë përfolur...

Lajmet e Fundit