9.8 C
Prizren
E mërkurë, 15 Shtator, 2021

Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

Qeveria e Kosovë nuk është koordinuar me Shoqatën e Gastronomëve për asnjë vendim të marrë sa i përket masave anti-Covid.

Veton Zuka nga Shoqata e Gastronomeve të Kosovës në një prononcim për Ekonomia Online ka thënë se për çdo vendim të marrë nga Qeveria edhe përkundër takimeve të shumta, nuk janë konsultuar fare.

Ai tha se koha po ftohet dhe kufizimi i hapësirave të brendshme në lokale do ta dëmtojë shumë gastronominë.

Zuka theksoi se kanë kërkuar takim me ministrin e Financave dhe atë të Shëndetësisë që në koordinim t’u ndihmojnë financiarisht.

“Si çdo vendim ka qenë moskonsultim edhe me gastronomët dhe është marrë njëanshëm edhe përkundër takimeve që kemi pasur na kumtim i vendimit jo si konsultë edhe sigurisht që na ka dëmtuar shumë. Koha veç po ftohet dhe përkundër që kemi kufizimet në lëvizje gjithçka është në dëm të ekonomisë, gastronomeve gjë që prapë na ka dëmtuar shumë dhe po na dëmton”.

“Na kemi disa prej kërkesave që kemi parashtruar edhe më herët financiare që mund të aplikohen në mënyrë që të tejkalohet si krizë dhe mund të jetë opsioni më i mirë me filluar me kërkesë të vaksinimi çdo klienti në mënyrë që të mundësohet puna brenda edhe në hapësira të mbyllura. Kjo si kërkesë do të shkojë në Qeveri dhe kemi kërkuar takim me ministrin e Financave dhe ministrin e Shëndetësisë që në koordinim me ta të ndihmojnë financiarisht dhe me i liruar masat në kuptimin e shfrytëzimit të hapësirave të brendshme”.

I mllefosur, Zuka thotë se është mbushur kupa dhe krejt ky kufizim është i papranueshëm për ta.

Ai madje paralajëmron edhe heqjen e arkave fiskle, nëse nuk ka lirim të masave nga ana e institucioneve për këtë sektor, raporton EO.

“Tash është mbushur kupa dhe krejt ky kufizim i punës dhe mos me u diskutuar për asnjë ndihmesë është e papranueshme për neve dhe bizneset. Nëse vazhdohet kështu këtë javë po presim takim edhe me gastronomët dhe do të vendosim për hapat e mëtutjeshëm përndryshe një prej opsioneve është edhe largimi i arkave fiskale nga lokalet”.

Më Shumë

Në rajonin e Prizrenit, dje vdiqën gjashtë persona nga Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar edhe 23 raste të vdekjes me Covid-19. Prej tyre 6 janë nga regjioni I Prizrenit.

“Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura..”, New York Times reportazh për afganët në Shëngjin

Mbërritja në Shqipëri e një pjese të civilëve afganë të larguar nga frika e hakmarrjes talibane po tërheq vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Gazeta prestigjioze amerikane...

Oda e Hotelerisë paralajmërojnë takim me Vitinë, kërkojnë që të lejohet puna edhe brenda lokaleve

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka thënë se kanë kërkuar që të negociojnë me ministrin e Shëndetësisë, Arben...

Holyfield nokautohet për tre minuta

Kampioni i pesëfisht i botës në boks Evander Holyfield, është nokautuar për tre minuta nga ish-ylli i UFC Vitor Belfort. Rikthimi i Holyfield nuk zgjati...

Nga 27 shtatori ndalohet hyrja në qendra tregtare pa vaksinë apo test negativ PCR

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID-19. Në pikën ku flitet për qendrat...

Liria barazon në shtëpi

Edhe përkundër rasteve që i patë Liria arriti ta arkëtoj vetëm një pikë nga ndeshja e sotme me Trepçën. Një shtyllë e goditur, dhe një...

U dashurua me ish-ushtarin e gjymtuar në luftën e Kosovës, gazetarja rrëfen historinë e pazakontë të dashurisë: Babait i tha se ka 5 lopë…

Alketa Gashin e njohim prej studios së lajmeve në Kosovë si një ndër ikonat. Ajo gjithmonë në media ka dalë dhe ka rrëfyer për...

14 të vdekur dhe 259 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

14 persona kanë vdekur dhe 259 raste pozitive me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, njofton MSH, transmeton Klankosova.tv. Ndërkohë në...

Fjalorthi arbëresh i shqipes së vjetër

Arbëreshët e Italisë, krenohen me trashëgiminë e madhe sa të pasur kulturore, që, mrekullisht e kanë përçuar brez pas brezi nëpër shekuj. Nga Komuna e...

Quni thotë se do t’ia kthejë dinjitetin Prizrenit

Kandidat për kryetar të komunës së Prizrenit nga LDK-ja, Anton Quni, tha se është i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, prandaj është i gatshëm...

Në Prevallë policia kontrollon vizitorët për maska (FOTO)

Policia çdo ditë e më shumë po gjobit qytetarët të cilët nuk po i përfillin masat kundër COVID-it. Kësaj radhe destinacioni i policisë ishte Prevalla. Në...

Plani i FIFA-s për Kupën e Botës çdo dy vjet

Tashmë nuk është vetëm një ide, por plan konkret: Kupa e Botës do të zhvillohet çdo dy vjet. Arsène Wenger, kreu i zhvillimit botëror...

Gazetari francez pyet Fishtën se pse shqiptarët janë hajdutë, kjo ishte përgjigja e Fishtës

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin 1934, një gazetar anglez i drejton At Gjergj Fishtes këtë pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht: “Kam dëgjuar...

Këshilltari i Asamblesë Komunale në Prizren, pranon fajësinë për mos deklarim të pasurisë

Ilir Baldedaj, këshilltar i Asamblesë Komunale në Prizren ka dalur sot para Gjykatës Themelore në Prizren për tu përballur me akuzën për veprën penale...

131 pacientë me koronavirus të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 131 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Pas dhjetë seancave gjyqësore të mbajtura, ka përfunduar shqyrtimi gjyqësor ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor Nijazi Kryeziu, i cili në Gjykatën Prizrenit...

Lajmet e Fundit