27.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Gjermania fillon rihapjen e dyqaneve dhe shkollave

Për herë të parë në javë kufizimet po lehtësohen në Gjermani.

Dyqaneve të vogla, librarive, garazheve dhe dyqaneve të biçikletave iu lejohet të hapin dyert e tyre, për sa kohë që ato zbatojnë masa distancimi sociale.

Shkollat mbesin kryesisht të mbyllura, por orët e shkollës për t’u diplomuar këtë verë gradualisht do të rifillojnë dhe universitetet do të lejohen të mbajnë provime. Të gjitha masat e tjera të bllokimit do të mbeten në vend.

Gjermania të hënën regjistroi 1.775 raste të reja për 24 orë, ndërsa numri i vdekjeve të lidhura me Covid-19 u rrit me 110 në 4,404, sipas shifrave zyrtare, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Më Shumë

Rahoveci kujton Avdullah Bugarin e Gëzim Hamzën në 26 vjetorin e rënies së tyre

Sot, te Muri i Pikëllimit në Rahovec, u nderua fillimi i luftimeve për Rahovecin, kujtimin për 17 korrikun 1998, kujtimin për martirët dhe dëshmorët...

Mbi dy milionë euro dëme të shkaktuara nga moti i keq në Dragash

Kuku i Dragashit është fshati që u godit më së shumti nga reshjet e mëdha të breshrit të 26 qershorit. Përpos pastrimit të fshatit, pjesa...

Lajmet e Fundit