35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Gjetaj nuk kontakton Serbinë

GjetajPavarësisht dëshmive për djegie të trupave të shqiptarëve në shkritoret të ndryshme në Serbi, gjatë luftës në Kosovë, Komisioni qeveritar për të pagjeturit në Kosovë nuk ka kërkuar mbajtjen e një takimi me Komisionin e Serbisë për të biseduar në lidhje me këtë çështje.

Mungesa e një iniciative të tillë, nga përfaqësuesit e Kosovës, arsyetohet me hetimet që janë duke u bërë në lidhje me vërtetësinë e dëshmive të dhëna për djegien e trupave në Serbi.

Mirëpo, burime te gazetës Tribuna bëjnë të ditur se hezitimi i anëtarëve të këtij komisioni për të thirrur komision është bërë për shkak të presioneve që mos të ndërmerret një veprim i tillë, për shkak të frikës se mund të ndikojë në dialogun që po zhvillohet në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë në nivel kryeministrash.

Më Shumë

Europa dhe Conference League, 6 ekipe shqiptare zbresin në fushë

Euro 2024 mësoi mbrëmjen e djeshme edhe finalisten tjetër, ku tashmë Spanjë – Angli do të sfidohen për trofeun e madh ditën e dielë....

70 aksidente dhe mbi 2300 gjoba trafiku për 24 orë

Policia e Kosovës ka njoftuar përmes raportit 24-orësh që janë shqiptuar 2340 tiketa për kundërvajtje. Ndërsa, janë regjistruar 70 aksidente trafiku, 45 prej tyre janë...

Lajmet e Fundit