24.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Gjuha shqipe dhe shqiptarët

Shkruan: Fidan Shehu

Për shqiptarët gjatë historisë, çështja e gjuhës ishte aq e rëndësisë së madhe, sa që përbëjnë të vetmin popull “transfetar” në Ballkan, të vetmin, identiteti i të cilit është ndërtuar tërësisht mbi bazën e gjuhës shqipe (trashëguar nga ilirishtja).

Ajo që ndodhi ishte se në rastin e shqiptarëve ishte gjuha ajo që u etniticizua në vend të fesë, aq sa arriti të ushqejë një ideologji të vërtetë kombëtare, një lloj sikur të ishte feja. Andaj thënia se: ” feja” e shqiptarit është “shqiptaria”, zë vend meritor në ekzistencën e kombit shqiptar.

Shqiptarët me fanatizëm ruajtën etninë e tyre mbi shumëllojshmërinë e feve, gjithnjë duke e pasur parasysh gjuhën shqipe, lidhjen e gjakut dhe pastaj besimin.

Kryeziu: Asociacioni aktual është OJQ, ky i riu ka elemente ekzekutive

Analisti politik, Kadri Kryeziu, ka thënë që Asociacioni i vitit 2013 ka qenë në formë të organizatës joqeveritare, ndërkaq i riu do të jetë...

Moti sot: Me diell e vranësira me mundësi reshje shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të premte parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat vende-vende parashihen...

Lajmet e Fundit