22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Gjykata e Lartë e SHBA-së rrëzoi vendimin historik, shumë gra humbin të drejtën e abortit

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara hoqi të drejtën ligjore për abort, gjegjësisht vendosi se nuk ekziston e drejta kushtetuese për abort dhe se çdo shtet mund të vendosë individualisht për legalizimin ose penalizim.

Kjo anuloi vendimin historik të vitit 1973, i cili pengoi disa shtete amerikane të ndalonin abortin, shkruan cnn.

Të paktën 26 shtete pritet të kriminalizojnë disa forma të abortit menjëherë ose sa më shpejt të jetë e mundur, dhe 13 shtete kanë miratuar tashmë ligje të reja që ndalojnë abortin në një farë mënyre.

Në total, qasja në abort pritet të kufizohet në rreth 36 milionë gra të moshës së lindjes së fëmijëve, sipas hulumtimit të Planned Parenthood, një organizatë shëndetësore që ofron aborte.

Një vendim gjykate u dha në çështjen kyçe të Organizatës së Shëndetit të Grave Dobbs kundër Jackson, në të cilën një klinikë aborti në Misisipi kundërshtoi përpjekjet e shtetit për të ndaluar abortin pas 15 javësh shtatzënie.

Deri më tani, grave u garantohej me kushtetutë aborti deri në javën e 15-të të shtatzënisë. Vendimi i gjykatës për çështjen Dobbs sigurisht që do të jetë një nga më të rëndësishmit në disa vite.

Do të ketë pasoja të thella, të menjëhershme dhe të qëndrueshme në jetën e dhjetëra miliona grave amerikane, analizon mediumi amerikan. /Telegrafi/

Më Shumë

Dy të vdekur dhe 331 raste të reja me COVID në Kosovë

Dy qytetarë kanë humbur betejën me COVID gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, ndërsa janë regjistruar edhe 331 raste të reja. Janë shëruar edhe...

Komuna e Prizrenit paguan 124 mijë euro për avokat (VIDEO)

Organizata Democracy Plus ka nxjerrë se Komuna e Prizrenit ka paguar 124.926 euro për përfaqësim ligjor, ndonëse paguan edhe zyrtarë komunalë për këtë detyrë.   Në...

Lajmet e Fundit