22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Biden për ndalimin e abortit në SHBA: Kjo është një ditë e trishtuar për Amerikën

Presidenti amerikan, Joe Biden iu drejtua publikut duke komentuar vendimin e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar një vendim historik 50-vjeçar që legalizonte abortin në të gjithë vendin.

Me këtë vendim të fundit, shumë gra në SHBA do të humbasin të drejtën e tyre ligjore për abort.

“Kjo është një ditë e trishtuar për gjykatën dhe për vendin tonë”, tha ai.

I pari i shtetit amerikan tha se vendimi i Gjykatës së Lartë është realizim i një ideologjie ekstreme, “tre gjyqtarët e emëruar nga (Donald) Trump ishin në qendër të vendimit të sotëm për të ndryshuar peshoren e drejtësisë dhe për të hequr të drejtën themelore të grave në këtë vend. Ky vendim është kulmi i ideologjisë ekstreme”.

Biden u bëri thirrje kundërshtuesve që të protestojnë në mënyrë paqësore, “asnjë frikësim. Dhuna nuk është kurrë e pranueshme”.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland pas vendimit të Gjykatës së Lartë njoftoi se Departamenti i Drejtësisë do të përdorë çdo mjet në dispozicion për të mbrojtur të drejtat riprodhuese.

“Ky vendim i jep një goditje shkatërruese lirisë riprodhuese në Shtetet e Bashkuara. Ai do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë dhe të pakthyeshëm në jetën e njerëzve në të gjithë vendin”, tha Garland në një deklaratë.

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara hoqi të drejtën ligjore për abort, gjegjësisht vendosi se nuk ekziston e drejta kushtetuese për abort dhe se çdo shtet mund të vendosë individualisht për legalizimin ose penalizim.

Kjo anuloi vendimin historik të vitit 1973, i cili pengoi disa shtete amerikane të ndalonin abortin. /Telegrafi/

Më Shumë

Aksidentohet një fëmijë në Prizren

Një këmbësor (fëmijë) është aksidentuar nga një automjet duke marr lëndime trupore. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të dielën rreth orës...

Dy të vdekur dhe 331 raste të reja me COVID në Kosovë

Dy qytetarë kanë humbur betejën me COVID gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, ndërsa janë regjistruar edhe 331 raste të reja. Janë shëruar edhe...

Lajmet e Fundit