8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Gjykata merr vendim për 5 të rinjtë nga Prizreni që u arrestuan për shitblerje të drogës

Gjykata Themelore në Prizren ka marrë vendim për kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së sigurisë ndaj pesë të dyshuarve që u kapën para dy ditësh, gjatë një aksioni kundër drogës, si të dyshuar për shitje dhe shpërndarje të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje.

Kërkesa e Prokurorisë për masën e sigurisë ndaj pesë të rinjve është aprovuar dhe ndaj tyre është caktuar paraburgimi në kohëzgjatje prej 1 muaji.

Vendimi ndaj Emil Tarakajt (25-vjeçar), Loris Nishorit (24-vjeçar), Vullnet Susurit (26-vjeçar) Durim Mazrekut (23-vjeçar) dhe Tymer Lakushit (19-vjeçar) është marrë dje në Gjykatën Themelore në Prizren.

Këtë e kanë konfirmuar për Sinjalin nga Prokuroria Themelore në Prizren.

“Lidhur me rastin ne fjalë, më datë 12.05.2022 Prokuroria Themelore ne Prizren-Departamenti i Krimeve të Rënda, pranë Gjykatës Themelore në Prizren, ka parashtruar kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit kundër pesë (5) të pandehurve, për veprat penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” nga neni 267 dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” nga neni 366 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK). Gjykata Themelore në Prizren, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë, dhe pesë pandehurve iu ka caktuar masën e paraburgimit në afat prej 30 ditësh”, ka thënë për Sinjalin zëdhënësja e Prokurorisë në Prizren, Fitore Mehmeti.

Ndryshe, Gazeta Sinjali ka raportuar ekskluzivisht për aksionin gjatë të cilit u arrestuan pesë të dyshuarit. Patrullat policore nga Njësia e Reagimit të Shpejtë Prizren dhe hetuesit e Njësisë së Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotik, pas mesnatës së 11 majit, kanë ndaluar për kontroll një veturë, në të cilin ndodheshin tre nga pesë të dyshuarit. Gjatë kontrollit, nën dyshimet për gjësende të kundërligjshme, janë gjetur dy armë dhe një sasi substance që dyshohet të jetë marihuanë.

Aksioni ka vazhduar me bastisje në disa lokacione të tjera me leje të gjyqtarit të procedurës paraprake për kontroll të objekteve, me ç’rast është kontrolluar lokal dhe një banesë në Prizren, ku janë gjetur edhe një armë tjetër zjarri dhe disa qese me substancë narkotike.

Në ndërkohë janë ndaluar edhe dy të dyshuar tjerë, ndërsa Policia ka sekuestruar provat materiale si dëshmi lidhur me rastin.

Shënim: Personat e apostrofuar në këtë artikull prezumohen të pafajshëm derisa fajësia e tyre të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.

Më Shumë

S’ishte parë tri ditë nga fqinjët dhe banesa po i kundërmonte erë, gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete të shtunën në Prizren pasi fqinjët e tij kanë raportuar se ai nuk është parë për tre...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Përjetime të trishta të një maturanti-ushtar

Shkruan: Msc. Arton Ahmetaj 13 maji i 1999-s në Korishë As sot nuk mund ta kujtoj saktë nëse atë natë, të largët për nga koha, por...

Thaçi në Hagë deklarohet i pafajshëm – thotë se nuk i ka kuptuar akuzat e reja për shkak të redaktimeve të shumta

Në Hagë është mbajtur konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pas zgjerimit të aktakuzës nga Zyra...

Policia nis patrullimin me biçikleta në Prizren

Policia e Kosovës ka nisur patrullimin me biçikleta në qytetin e Prizrenit. Policia ka njoftuar se ky aktivitet ka për qëllim identifikimin e kundërvajtjeve të...

Zhduket një vajzë në Rahovec

Një vajzë nga Rahoveci është zhdukur që nga dita e shtunë. Rastin në polici e ka paraqitur babi i saj, i cili ka thënë se...

I “shpërfillur” nga ushtria ruse, pse ukrainasit po përdorin ende mitralozin 100 vjeçar

The Economist Forcat ukrainase po luftojnë kundër pushtuesve rusë duke përdorur disa lloj mitralozësh që kanë hyrë në shërbim në kohën kur Ukraina ishte pjesë...

Partitë opozitare kundër Projektligjit për pagën minimale: Po diskriminohen veteranët e luftës

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për ngritjen e pagës minimale në vend, mirëpo për këtë projektligj nuk janë duke u pajtuar...

Thyhet dera e banesës, gjendet i vdekur burri në Prizren

Policia është njoftuar nga qytetarët për një erë që kundërmonte në një objekt banesor në Prizren. Kur në vendin e ngjarjes kanë dale njësitet...

Kosovari bëhet hero duke shpëtuar serben që banesën ia mori zjarri

Një kosovar ka shpëtuar një grua serbe nga zjarri më 24 prill në Gjenevë të Zvicrës. Pasi banesën e serbes Ivana e mori zjarri, detyrën...

210-vjetori i lindjes së Edward Lear, poeti dhe piktori që dokumentoi Shqipërinë e shekullit XIX

Në 12 Maj 1812, në Highgate, Angli, lindi Edward Lear, poet dhe ilustrues, autor, piktor që vizatoi çdo gjë që pa në rajonin e...

Murati kërkon miratimin e projektligjit që i hap rrugë rritjes së pagës minimale

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës ka kërkuar miratimin e projektligjit që i hap rrugë rritjes...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Rrahman Jasharaj i SBASHK-ut: E kam vërejtur edhe në autobus që qytetarët më shohin si armik

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, tha se rritja e fundit e pagave është bërë...

Nipi detyrohet t’ia jap dajës 45 mijë euro, akuzohet se kishte lidhje dashurie me gruan e tij

Një person është detyruar t’ia jap dajës së tij 45 mijë euro, për shkak se pleqtë e fshatit e kishin dënuar atë në bazë...

Lirohet nga burgu Elsa Lila, avokati Visha: E gjitha një keqkuptim

Këngëtarja shqiptare Elsa Lila e arrestuar në 16 mars në Itali me akuzën për përfshirje në grup kriminal, është liruar nga burgu. Lajmi është konfirmuar...

Lajmet e Fundit