13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Gjyqësori amniston korrupsionin

Buxheti i Kosovës vijon të dëmtohet nga sistemi gjyqësor, ndërkohë që njerëzit e këtij të fundit ngrehin zërin për rritje pagash. Sipas të dhënave të paraqitura nga Antikorrupsioni, janë vetë gjykatat që dëmtojnë buxhetin e shtetit, nëpërmjet procedimit të lëndëve të korrupsionit që janë kallëzuar penalisht në Prokurori nga AKK –ja.

Kjo e fundit përmes një letre adresuar Këshillit Gjyqësor të Kosovës, si dhe kryetarëve të gjykatave themelore të Kosovës, ka shprehur shqetësimin e  saj në lidhje me mungesën e efikasitetit të këtyre institucioneve në trajtimin me seriozitet të rasteve (kallëzimeve penale) të paraqitura nga ana e Agjencisë, për sa i përket mosdeklarimit  dhe deklarimit të rremë të pasurisë nga  zyrtarët e lartë publikë. Bëhet fjalë për rastet e iniciuara për vitin 2014.

“Gjatë përfaqësimit të rasteve të iniciuara nga Agjencia është vërejtur se gjykatat themelore në Kosovë kanë aplikuar politikë joadekuate ndëshkimore, veçanërisht në lidhje me veprat penale të mosdeklarimit ose deklarimit të rremë të pasurisë nga zyrtarët e lartë publikë”, thuhet në letrën e Agjencisë./Kosova Sot/

Më Shumë

Ushtria e Ukrainës: Më shumë se 200,000 trupa ruse të vrarë që nga fillimi i pushtimit rus

Rreth 208,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia, ka pohuar një zëdhënës i Grupimit Lindor të Forcave...

Ndërron jetë sprinteri legjendar Jim Hines

Njeriu i parë që përfundoi një garë vrapimi prej 100 metrash në më pak se 10 sekonda, Jim Hines, është ndarë nga jeta në...

Lajmet e Fundit