18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Hamdije Thaçi zgjedhet kryetare e Gruas Demokratike në lagjen “Arbana” në Prizren

Grat e PDKHamdije Thaçi është zgjedhur kryetare e Gruas Demokratike në lagjen “Arbana” të Prizrenit. Ajo është zgjedhur më shumicë votash në Kuvendin Zgjedhor që është mbajtur sot në këtë lagje. Kryesia e Nëndegës së GDK-së, ndërkaq për Arbanë përbëhet prej 11 anëtareve.

Në këtë kuvend zgjedhor të  Gruas Demokratike, ka marrë pjesë kryetarja e Gruas Dmokratike Dega në Prizren, Laura Guguli, dhe rreth 50 gra anëtare të PDK-së.

Gërguli në këtë kuvend foli për rëndësinë e përfshirjes dhe angazhimit të gruas në jetën publike, e në veçanti në politikë.

“Politika është një instrument tepër i fuqishëm për të ndikuar drejtëpërdrejnë vendimmarrje”.

Sali Bllaca kryetar i Nëndegës së Arabës, duke përshëndetur Kuvendin e Gruas ndër tjera shtoi se “jetës publike në vendin tonë, nuk i kanë munguar femrat e guximshme dhe intelektuale, të cilat nëse i kthehemi historise, gratë shqiptare kanë qenë një forcë e madhe e jetës sociale në të gjitha periudhat kohore”.

Edhe në këtë takim u pa se gruaja është një forcë e madhe dhe shtyllë e rëndësishme e shtetit të Kosovës me ç’rast prezenca e tyre tregoi se ato tashme janë të gatshme të kontribuojnë në radhët e PDK-së me të gjithë potencialin që kanë, përkundër ngarkesave jetësore dhe barrës që kanë në familjet e tyre./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Policia shqipton 1.566 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1566 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Zyrtarë të BE-së sot vizitojnë Suharekën

Zyrtarë të Bashkimit Evropian, sot pritet të vizitojnë qytetin e Suharekës. Ata do të takohen edhe me kryetarin e kësaj komune, Bali Muharremaj. Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/   https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/   https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/    

Lajmet e Fundit