9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Haradinaj: Deri nesër, vështirë të arrihet marrëveshja me VV-në

Kurti-Haradinaj14-14Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar Këshillin Drejtues për të diskutuar rreth seancës së nesërme dhe formimit të qeverisë pas konstituimit të Kuvendit.

Kreu i AAK-së tha se sa i përket koalicionit me Vetëvendosjen, është e vështirë të mendohet se mund të arrihet për seancën e nesërme, mirëpo ai tha se ekziston mundësia e bisedimeve për procese të mëtejmë siç është formimi i qeverisë.

Haradinaj shtoj se ai beson që nesër do ta zgjedhin kryetarin e Kuvendit dhe kryesinë derisa ka shprehur besimin se edhe minoritetet do ta japin votën.

“Këshilli Drejtues i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), konform statusit të partisë, në mbledhjen e mbajtur sot, vendosi unanimisht që edhe formalisht të mandatojë Kryetarin Haradinaj për vazhdimin e konsultimeve për krijimin e institucioneve të reja të Kosovës, me Lidhjen Demokratike të Kosovës, NISMA-n për Kosovën dhe me spektrin tjetër politik dhe përfaqësuesit e komuniteteve”, thuhet në një njoftim të AAK-së.

Më Shumë

Molliqaj fton qytetarët të protestojnë më 25 mars kundër marrëveshjes me Serbinë

Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka thënë se marrëveshja e djeshme mes Kosovës dhe Serbisë është tejet e dëmshme. Madje ai ka thënë se ky...

10 orë bisedime në Ohër, Kurti e Vuçiq vazhdojnë takimin

Kanë kaluar gati 10 orë prej kur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur në Ohër takimet ndaras...

Lajmet e Fundit