25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Haradinaj: Nuk do të ketë ‘Thaçi 3’

Ramush Haradinaj 1Ramush Haradinaj, i nominuari i tri partive, LDK-së, AAK-së dhe Nisma për Kosovën, për kryeministër, shprehet edhe një herë i bindur se marrëveshja e krijuar nga këto parti do të qeverisë me vendin dhe sipas tij nuk do të ketë qeveri ‘Thaçi 3’.
“Spektri politik, partitë opozitare shqiptare e kanë hequr dilemën se s’do të ketë ‘Thaçi 3’”, tha Haradinaj në emisionin “Argument Plus” në RTV 21.

Edhe pse pa Vetëvendosjen, kjo marrëveshje nuk i ka numrat e duhur për të krijuar qeverinë, Haradinaj thotë se ata janë një shumicë e fortë për të krijuar qeverinë, duke u mbështetur kështu edhe në minoritetet.

“Vetëm ne LDK,AAK dhe Nisma e kemi një numër të konsiderueshëm, pastaj i kemi edhe komunitetet. Ne kemi biseduar me ta dhe i kemi në mbështetje”, ka thënë Haradinaj.

Kjo marrëveshje për Haradinajn, është edhe një gjë e pazakonshme, pasi që ka bërë bashkë të gjitha partitë opozitare për të mos e mbështetur në anën tjetër, një qeveri “Thaçi 3”.

Koalicioni apo marrëveshja e arritur ndërmjet këtyre tri partive, sipas Ramushit është brenda kushtetutës e po ashtu edhe brenda parimeve dhe marrëdhënieve të vendeve mike të Kosovës.

Më Shumë

Erëra të forta në Prizren, pluhuri vështirëson lëvizjen me vetura

Pluhuri i ngritur për shkak të erërave e ka bërë vështirë të dallueshme një rrugë në Prizren. Në një video e publikuar shihet se si...

Malishevë/ Vdes një person, policia nis hetimet

Një burrë ka vdekur në Malishevë, i cili është dërguar në QKMF të vendit, ku dhe është konstatuar vdekja e tij. Ndërkaq policia ka nisur...

Lajmet e Fundit