23.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

“Hasi Jehon” përfshihet në Listën e Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku, ka nënshkruar vendimin për përfshirjen e Festivalit Folklorik “Hasi Jehon” si aset i mbrojtur në Listën e Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme në kategorinë trashëgimisë kulturore shpirtërore.

May be an image of 7 people, people standing and outdoors

Festivali folklorik “Hasi Jehon” është institucion unik i ruajtjes, prezantimit, bartjes dhe promovimit të vlerave të trashëgimisë kulturore shpirtërore të shqiptarëve. Andaj ky festival ka shërbyer dhe vazhdon të shërbej si shkollë edukative për ruajtjen, bartjen dhe promovimin e trashëgimisië kulturore shpirtërore tek gjeneratat e reja.

May be an image of 5 people, people standing and outdoors

Festivali Folklorik “Hasi Jehon” është themeluar në shtator të vitit 1976 nga SHKA “Malësori” dhe rinia e fshatit Gjonaj të Hasit. Ky festival ka filluar veprimtarinë me individ dhe grupe të vogla të fshatit Gjonaj dhe fshatrave përreth, për të marrë më pas karakterin e një festivali mbarë kombëtar në të cilin debutojnë dhjetra ansamble nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi por edhe vise të tjera ku jetojnë dhe veprojnë shqiptarët.

Përgaditja e dosjes për aplikim dhe dërgimi për procedurë në Komisionin Profesional Shqyrtues, është bërë me iniciativë nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren.

May be an image of 10 people, people standing and outdoors

Më Shumë

Policia nis patrullimin me biçikleta në Prizren

Policia e Kosovës ka nisur patrullimin me biçikleta në qytetin e Prizrenit. Policia ka njoftuar se ky aktivitet ka për qëllim identifikimin e kundërvajtjeve të...

Ronaldo e ka marrë vendimin për sezonin e ardhshëm

Cristiano Ronaldo e ka marrë përfundimisht vendimin për sezonin e ardhshëm. Ylli portugez në fakt dëshiron të qëndrojë në Manchester United. Lajmin e ka bërë të...

Mbi 290 mijë punëtorë të sektorit privat aplikojnë për shtesat e qeverisë

Qeveria e Kosovës deri më tani ka pranuar 290 mijë aplikime për shtesat prej  100 eurove për punëtorët e sektorit privat. Lajmi është bërë i ditur...

20 autobusë nga Prizreni për ndeshjen e barazhit!

Pasi që ka arritur të sigurojë ndeshjen e barazhit të Ligës së Parë, për të kërkuar biletën për në Superligë, Liria pritet të ketë përkrahje...

G-7 paralajmëron për pasojat e krizës së drithërave

Grupi i Shtatë ekonomive kryesore të botës paralajmëroi të shtunën se lufta në Ukrainë po krijon një krizë globale ushqimore dhe energjitike që kërcënon...

Edhe sot nxehtë, temperaturat shkojnë deri në 27 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas IHMK-së, Riga...

Kosova dhe BERZH-i me marrëveshje për energji efiçiente për Prizrenin

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe zëvendëspresidenti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Alain Pilloux në javën e takimeve pranverore...

Juventusi gati të thej rregullin e pagave për Pogban

Paulo Pogba mund të rikthehet te Juventusi pas gjashtë viteve të kaluara në Old Traford te Manchester United. Mesfushori francez është futur në vitin e...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

Dështon miratimi i Projektligjit për pagën minimale

  Kuvendi i Kosovës ka dështuar të miratojë Projektligjin për pagën minimale. Arsye për këtë ka qenë mungesa e kuorumit të nevojshëm të deputetëve. Gjatë votimit...

Gjimnazistët nga Sarajeva dhe bashkëmoshatarët e tyre në “Loyola-Gymnasium” bëhen bashkë në kuadër të projektit “Super-shkollat”

Në kuadër të projektit “Super shkollat", një grup nxënësish të gjimnazit “Obala” nga Sarajeva, prej datës shtatë maj po qëndrojnë në kampusin e “Loyola-Gymnasium”...

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike. Kjo...

“Je e mirë me t’pre në fyt”, prizrenasi tmerron bashkëshorten, e kërcënon me prerje në fyt

Një rast mjaft i frikshëm i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren, ku viktimë si në shumicën e rasteve rezulton të jetë një...

Golden Eagle Ylli mposht Prishtinën edhe në ndeshjen e tretë dhe kalon pa problem në finale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 56:75 (11:18, 17:17, 11:25, 17:15), duke kaluar në finale të Play-offit, pasi në...

Fillon ndërtimi i një kilometre rrugë në fshatin Bubavec të Malishevës

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në fshatrat e komunës së Malishevës, kanë filluar punimet në ndërtimin e afro një kilometri rrugë në...

Pogba nuk preferon t’i bashkohet Manchester City-t

Paul Pogba preferon të largohej jashtë vendit, para se të qëndronte në Premier League me Manchester City-n kur kontrata e tij me Manchester United...

Lajmet e Fundit