20.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Haskuka: Për shkak të krizës ekonomike, Autostrada e Dukagjinit nuk besoj se do të ishte në interes të qytetarëve

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka në emisionin “Zgjohu” në RTV Dukagjini ka thënë se ka zgjidhje më të mira se ndërtimi i një autostrade të re të Dukagjinit.

“Mendoj se duhet bërë një lidhje më e mirë e Dukagjinit me autostradën aktuale [Austodradën “Ibrahim Rugova”]. Një lidhje e Gjakovës dhe Deçanit me këtë autostradë do të ishte një zgjidhje më e lehtë dhe e lirë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Haskuka thotë se rrugët e vjetra domosdoshmërisht duhet të zgjerohen, por sipas tij Kosovës i nevojiten lidhje të reja me shtetet fqinje.

“Shembull është një projekt shumë i mirë për lidhjen e Prizrenit me Tetovën. Një rrugë e tillë do të shkurtonte kohën e udhëtimit për 40 minuta nga Prizreni në Tetovë. Do të ishte shumë më strategjike të ndërtohet një lidhje e tillë e re pasi që Autostrada e Dukagjinit do të ishte paralele me autostradën ekzistuese”.

“Duke marrë parasysh edhe krizën ekonomike Autostrada e Dukagjinit nuk besoj se do të ishte në interes [të qytetarëve]”.

I pari i Prizrenit thotë se synim duhet të jetë që Kosova të behet një qendër lidhëse më e madhe.

“Mendoj se Peja duhet të lidhet me rrugë me Malësinë e Malit të Zi, ndërsa Prizreni me Tetovën e Gostivarit”, tha ndër të tjera Mytaher Haskuka./Telegrafi/

Më Shumë

Nxënësi i shkollës në Prizren dërgon mesazhe te drejtori: Kam bërë listën e studentëve që do t’i vras

Një ngjarje jo fort e zakontë ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në qytetin e Prizrenit, ku drejtori i shkollës së mesme të mjekësisë ‘Luciano...

Mot me diell dhe vranësira për sot

Në Kosovë sot pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat parashihen të sjellin reshje shiu dhe rrufe. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik...

Lajmet e Fundit