5.8 C
Prizren
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Haxhi Avdyli: Anëtarët e LDK-së po kërkojnë që unë të jem pasardhës i Eqrem Kryeziut

haxhi avdyli ldkEksperti i shëndetësisë në LDK, Haxhi Avdyli është i gatshëm të marrë timonin e Degës së LDK-së në Prizren.Ai thotë se asnjëherë nuk i ka ikur përgjegjësisë që deri më tash ia ka dhënë LDK-ja.”Nuk i iki përgjegjësisë së LDK-së”, thotë Avdyli për “PrizrenPress”.

Javën e kaluar Eqrem Kryeziu ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Degës së LDK-së në Prizren. Ai dorëheqjen ia ka ofruar liderit të LDK-së, Isa Mustafa, pas humbjes që pësoi në zgjedhjet lokale për kryetar të Prizrenit dhe garës për deputet të Parlamentit të Kosovës. Kryeziu ishte akuzuar një pjesë e Kryesisë dhe disa nëndegë të LDK-së për mungesë unifikimi dhe humbjen e zgjedhjeve.

Haxhi Avdyli thotë ndërkaq se nëse zgjedhet kryetar i Degës së LDK-së në Prizren, do të jetë një kryetar unifikues.

“Personalisht nuk kam pasur pretendime për t’u bërë kryetar i Degës së LDK-së në Prizren, mirëpo ekziston një kërkesë e gjërë e aktivistëve të kësaj partie që të marrë këtë përgjegjësi. Nëse aktivistët pajtohen që unë të jem kryetar unifikues, atëherë me përgjegjësi të plotë ju them se do të jem unifikues”.

Avdyli, ka vlerësuar lartë dorëheqjen e Kryeziut.

“Vlerësoj lart aktin e përgjegjshmërisë qytetare të një lideri dinjitoz, sic është prof. Eqrem Kryeziu. Ky akt duhet vlerësuar nga të gjithë, edhe nga ata që nuk janë pajtuar ndonjëherë me të”.

“ Ky njeri, sidoqoftë mbetet një figurë emblematike e respektuar për kontributin e tij në ngritjen dhe mbajtjen e shtëpisë sonë të përbashkët, LDK-së. Edhe ky akt është një kontribut në të mirë të LDK-së dhe shpresojmë që kjo s’do jetë fjala e tij e fundit”

“ Sot, LDK ne Prizren ka nevojë më shumë se kurrë për unifikim, mobilizim, dialog mes nesh, punë dhe kontribut pozitiv të secilit aktivist për një ndryshim që do shkon në të mirë të LDK-së, të qytetit dhe Kosovës”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Duda Balje viktimë e ngacmimit nga personi i cili thotë se ishin në ‘lidhje dashurie’ për 6 vite

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, e cila vjen nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka denoncuar në Polici se është përballur periudhën e...

Liverpool në garë me Chelsea-n dhe Arsenal-in për yllin 100 milionësh të Brighton

Liverpool thuhet se është gati të luftojë Arsenal-in dhe Chelsea-n për të nënshkruar me yllin e Brighton, Moises Caicedo. 21-vjeçari ekuadorian e ka pushtuar Premier...

Lajmet e Fundit