14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Hetohen studentët dhe Milazim Krasniqi

Milazim KrasniqiProkuroria e Kosovës ka nisur hetimet ndaj aksionit simbolik të Grupit të Pavarur të Studenteve, të cilët patën hy në ligjëratën e profesorit Milazim Krasniqi. Studentët patën thënë se kanë dashur t’i tregojnë se çka është racist.

Sipas një videoje që është publikuar, shihet se grupi i studentëve kanë hyrë në kohën ku sipas pamjeve, shihet se është duke u mbajtur provim dhe i janë drejtuar Krasniqit me fjalët “racist” dhe “fashist” si dhe “marre”.

Në të njëjtën video, shihet se Krasniqi është duke thënë “ju kanë mashtruar”. Hetimet kanë nisur me kërkesë të profesorit Milazim Krasniqi dhe i ka nisur prokuroja serbe, Javorka Prlinceviq pranë Gjykatës Themelore.

“Si Grup i Pavarur i Studenteve konsiderojmë që nisja e hetimeve në lidhje me aksionin simbolik protestues është e qëllimshme dhe formë e drejtpërdrejt e shantazhit ndaj Grupit organizator protestues dhe vet udhëheqësit të saj Roland Sylejmanit.

Kërkojmë nga Prokuroria që menjëherë të nisë hetimet ndaj Departamentit të Gazetarisë rreth mënyrës se si janë punësuar stafi akademik aty, gjithashtu kërkojmë që sa më parë Milazim Krasniqi të largohet nga pozita e Shefit dhe Profesorit në Departamentin e Gazetarisë”, thuhet në një komunikatë të Grupit të Pavarur të Studentëve.

Më Shumë

Azemi nga sektori privat: Qeveria na mashtroi, përgatitjet për grevë kanë filluar

Pas Sindikatës së Bashkuar të Arsimit të Kosovës, greva e radhës e organizuar në Kosovë do të jetë nga Sindikata e Sektorit Privat. Këtë...

Hapet sezoni i gjuetisë, me përjashtim të Rajonit të Prizrenit

Me datë 12 Shator 2022 Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka nxjerr vendimin për hapjen e sezonit të gjuetisë në Republikën e...

Lajmet e Fundit