3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Historia e jashtëzakonshme e vëllezërve nga Kosova, që u shpallën kampionë bote në boks në të njëjtën natë

Vëllezërit e veçantë nga Kosova, Safet dhe Musa Avdimetaj, janë të vetmit të cilët janë shpallur kampionë bote në boks në të njëjtën mbrëmje.

Vëllezërit Avdimetaj janë shumë të afërt me njëri tjetrin. E veçanta e tyre është se te dy merren me boksin.

Safet dhe Musa Avdimetaj janë nga Deçani por që të dy jetojnë në Gjermani.

Atje njihen me emrat Toni dhe James Craft, mbiemër ky që i identifikon si boksierë në Gjermani.

Dyshja tregojnë pse kanë zgjedhur këtë profesion.

“I kam pasur tetë vjet kur e kam parë vëllain duke boksuar. Në ato kohë e kisha idol vëllain. Kërkova nga baba leje nëse edhe unë mund t’ia nisi me këtë profesion. Ai më tha provoje njëherë. Dita e parë që shkova isha shikues, ditën tjetër ja nisa edhe unë”, tregon Musa Avdimetaj për RTV Dukagjinin.

“Ja kam nisë kësaj pune kur i kam pasur 11 vjet. Nuk e harroj atë ditë kur baba më dërgoi të boksoj. Mendoi ai që për tri ditë bëhem si Klitchko. Por edhe tash pas 16 viteve ende njeriu qëllimin nuk e ka arritur.  Është shumë rrugë e gjatë”, deklaroi Safet Avdimetaj.

27 vjeçari Safet Avdimetaj bokson në peshat super të mesme, derisa 24 vjeçari Musa Avdimetaj bokson në peshat gjysmë të rënda.

“I kam 19 ndeshje deri më tani. Prej tyre 16 fitore, vetëm një humbje dhe dy barazime”, tregon Safeti.

Derisa Musa nga 20 ndeshje i ka 19 fitore dhe një barazim.

Në vitin 2016 dy vëllezërit shkruan historinë pasi u shpallën kampionë në të njëjtën natë në peshat përkatëse.

“Me 16 janar të vitit 2016 ishte mbrëmja jonë më e veçantë pasi u shpallëm kampionë në të njëjtën natë”.

Vëllezërit Avdimetaj kanë një mbështetës të madh afër vetes, e ai është Haxhi Krasniqi.

 

Më Shumë

Pse është kaq i nënvlerësuar Gerard Moreno?

Nëse Villarreal-i arrin në gjysmëfinalen e Europa League-s, i pesti në një turne ndërkombëtar për “Nëndetësen e Verdhë” pas atyre të arritura në 2004...

Distria Krasniqi, kampione evropiane

Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e artë në Evropianin e xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Distria është kampione evropiane në kategorinë...

Xhamia e Madhe e Mosulit do të rindërtohet nga arkitektë egjiptianë

Një grup i arkitektëve egjiptianë fitoi konkursin për të rindërtuar Xhaminë e Madhe të Mosulit al-Nuri, katër vjet pas shkatërrimit të saj nga militantët...

Nagavci paralajmëron largimin e notave për nxënësit e klasave 1 deri në 5

  Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se e ka në plan që të largojë notimin e nxënësve me nota...

14 të vdekur nga COVID-19, në mesin e tyre 2 janë të Prizrenit

Katërmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Në...

Berisha pas arrestimit të tre personave për tenderin milionësh: Arrestoni hajnat e vërtetë, jo vetëm bashkëpuntorët

Zafir Berisha nga Nisma ka reaguar pas arrestimit të tre personave të një operatori ekonomik që dyshohet se morën tender mbi një milionë euro...

Anton Quni: Nuk përjashtohet që kandidoj për kryetar të Prizrenit

Deputeti i LDK-së, Anton Quni ka folur rreth mundësisë së kandidimit të tij për kryetar të komunës së Prizrenit. Quni në DPT te Fidani në...

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia… Pavarësisht kërkesave të...

Basketbollistet e Bashkimit kalojnë në finale të plejofit

KBF Bashkimi është kualifikuar në finale të plejofit të Superligës së femrave në basketboll. Ekipi nga Prizreni, e ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë...

Shkresa e Esad Pashës për “Le temps”, pak para ekzekutimit

“Le Temps” ka botuar, të martën e 15 qershorit 1920, në ballinë, shkresën që Esad Pashë Toptani i kishte dërguar pak çaste para se...

Nëna në Suharekë kanoset nga djali i saj përmes mesazheve telefonike

Një femër nga fshati Grejkoc i Suharekës ka raportuar se është kanosur nga djali i saj, shkruan Gazeta Sinjali. Burimet e Sinjalit brenda Policisë kanë...

Vdes ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës

Sot ka vdekur ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Blerim Baruti. I njeri ka qenë zyrtar i lartë në degën e LDK-së në Mitrovicë, ndërsa për...

Osmani: Kavalli i Bacës Shaqë pushoi, por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se instrumentet e muzikës si okarina, fyelli e kavalli, mbetën pa mjeshtrin e madh Shaqir Hotin. Ajo ka...

Prizren, 22 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 641 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 86.483 raste, kurse...

Shtatë legjendat e muzikës që vdiqën në moshën 27 vjeçare

Ikona të shumta të industrisë së muzikës pësuan vdekje në moshë të re. Por, shumë nga ta rastisën që nga jeta të ndahen pikërisht...

DASHURI SI KULLA E BABILONIT

Ai vallëzonte lehtë këtë mbrëmje në krahët e një femre me hundë të shpuar, teksa fustani i saj edhe për meshkujt tjerë ishte tërheqës....

Lajmet e Fundit