33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Holanda: S’ka liberalizim vizash pa sundim të ligjit

VizatDeputetë, diplomatë e gazetarë holandezë paralajmërojmë me ngulm se kosovarët do të vazhdojnë të mbesin qytetarët më të izoluar në Evropë derisa nuk do të ketë sundim absolut të rendit dhe ligjit në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore .

Ata vlerësojnë se qëndrimi i 28 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian do të ndryshojë vetëm pasi raportet ta dëshmojnë se institucionet e Kosovës po shënojnë përmirësime të theksuara në sistemin e drejtësisë.

“Absolutisht, sundimi i rendit është sfida më e madhe”, ka deklaruar Hagar Ligtvoet, këshilltare për koordinim të politikave në Departamentin e Integrimeve Evropianë në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Holandës.

Më Shumë

Festimet për Ditën e Çlirimit në Prizren: Shfaqje folklorike në Shadërvan

Gjatë festimeve të organizuara nga Komuna e Prizrenit me rastin e “Ditës së Çlirimit”, kishte edhe shfaqje folklorike shqiptare, turke dhe boshnjake në Prizren. Ato...

Malisheva do të përballet me Buduçnostin

Skuadra e Malishevës do të debutojë në garat evropiane në duel me skuadrën e njohur malazeze, Buduçnost nga Podgorica. Ndeshjen e parë në kuadër të...

Lajmet e Fundit