19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Hoxhaj: Jemi disa hapa para partive të tjera

Hoxhaj-Enver5-21Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, ka vlerësuar se kjo parti dallon shumë nga subjektet e tjera politike në këto zgjedhje. Hoxhaj në një bisedë për “Epokën e re” ka thënë se në aspektin programor PDK-ja është disa hapa para rivalëve të tjerë politikë. Ai ka bërë me dije se “Misioni i Ri” është platforma më e mirë politike për qytetarët e Kosovës.
Duke komentuar tri ditët e para të fushatës elektorale, Hoxhaj ka thënë se pikënisja e programit të kësaj partie është ekonomia. “Në rrafshin programor PDK-ja është disa hapa para partive të tjera politike, meqë kemi platformën më të mirë e cila synon ta adresojë sfidën kryesore që ka vendi dhe kjo sfidë është zhvillimi ekonomik. Prandaj, pikënisja jonë është se nga ekonomia fillon adresimi i të gjitha problemeve të tjera. Pra, fokusi ynë kryesor gjatë mandatit të ardhshëm do të jetë zhvillimi ekonomik i vendit”, ka thënë Hoxhaj. Sipas tij, pikë tjetër e fortë që dallon PDK-në nga subjektet e tjera politike është lideri i saj, Hashim Thaçi. “PDK-ja në kuptim organizativ dhe operativ është jashtëzakonisht aktive dhe funksionale, meqë e kemi një lidership të fuqishëm në krye me kryetarin dhe kryeministrin Thaçi në mënyrën më aktive të angazhuar në fushatë, i cili po ua prezanton elektoratit dhe qytetarëve të Kosovës ‘Misionin e Ri’, por edhe punët që i kemi bërë gjatë dy mandateve”, është shprehur ai.

Më tutje, Hoxhaj ka shtuar se ende ka shumë arsye që qytetari i Kosovës ta votojë PDK-në, duke shtuar se nëse dikush më herët u ka besuar premtimeve të kësaj partie, tash duhet t’u besojë punëve të mëdha që kjo parti ka bërë gjatë këtyre shtatë vjetëve të qeverisjes. “Nëse dikush në vitin 2007 u ka besuar premtimeve tona, në vitin 2014 duhet t’i besojë punës sonë. Ka një pritje të madhe prej qytetarëve në Kosovë, që PDK-në e shohin si shpresë të vetme, e cila mund ta adresojë gjatë mandati të ardhshëm zhvillimin ekonomik nëpërmjet krijimit të vendeve të reja të punës, të cilat do ta ndryshojnë jetën e çdo familje”, është shprehur Hoxhaj.

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka bërë me dije se oferta e PDK-së për këto tri ditë të fushatës zgjedhore është duke u pritur mjaft mirë nga qytetarët anembanë Kosovës. Madje, sipas tij, këtë ofertë janë duke e përfaqësuar edhe shumë qytetarë të cilët më herët nuk kanë qenë votues të PDK-së. “Ka një numër të madh të qytetarëve të cilët në zgjedhjet e mëparshme nuk kanë votuar për PDK-në, ndërsa tash në këto zgjedhje e mbështesin PDK-në. Te këta qytetarë ‘Misioni i Ri’ gjen përkrahje shumë të madhe, meqë e shohin PDK-në si parti e vetme, që nëpërmjet besimit që ka nga qytetarët, nëpërmjet përgatitjes profesionale të njerëzve të PDK-së, vërtet ta mund adresojë sfidën ekonomike të vendit”, është shprehur Hoxhaj.

Ai vlerësuar se PDK-ja dallon nga subjektet e tjera politike edhe për nga shtrirja gjeografike në gjithë territorin e Kosovës, por edhe nga qartësia në vizion për vendin. “Po shihet nga reagimi tek qytetarët se jemi në baza ditore në terren, por në të njëjtën kohë PDK-ja ka gjeografi nacionale dhe një strukturë të organizimit si parti e cila nuk krahasohet me asnjë parti tjetër. Mbi të gjitha, ka edhe një vizion më të qartë se çdo parti tjetër, vizion ky i cili është pasqyruar në platformën tonë dhe në misionin tonë të ri”, ka deklaruar Hoxhaj.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 700 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1745 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Cristante: Shqipëria është e vështirë për t’u përballur

Bryan Cristante këmbëngul se Italia “di se si të fitojë dhe dëshiron të përsërisë veten” në Euro 2024, ndërsa Roma “bëri përparim” kur Daniele...

Lajmet e Fundit