22.8 C
E diel, 28 Prill, 2024

Huntelaar i kthen buzëqeshjen Schalkes

huntelaar-festaKlaas Jan Huntelaar është ai njeriu që i rikthen buzëqeshjen Schalke 04. Një gol i realizuar nga sulmuesi holandez vendosi fatin e takimit që hapi javën e 10-të Bundesligës mes “Bluve” Mbretërorë dhe Augsburgut. Roberto Di Matteo koleksionon kështu suksesin e tij të dytë në kampionat dhe të tretin përfshirë edhe Championsin që nga marrja e drejtimit të Schalkes.

Në “Veltins Arena” sfida nisi në malore për skuadrën vendase që pas vetëm 4 minutave lojë humbi lojtarin e saj më të mirë, Julian Draxler për shkak të një dëmtimi. Vendin e talentit gjerman në formacionin e Schalkes e mori nigeriani Chinedu Obasi.

Megjithatë për të zhbllokuar shifrat në këtë takim mendoi holandezi Huntelaar i cili në minutën e 37-të shfrytëzoi një pasim të mbrojtësit japonez Uchida duke mposhtur për të parën herë dhe të vetmen portierin e Augusburgut, Hitz.

Në minutën e 67-të Schalke mund të kishte dyfishuar rezultatin por Max Meyer u ndal nga gardiani i skuadrës mike. Në krahun tjetër sulmuesi argjentinas Raul Bobadilla u përpoq në më tepër se një rast për të vendosur baraspeshën por nuk ia doli dot.

Sfida e “Veltins Arena” përfundoi 1-0 në favor të skuadrës nga Gelsenkirchen me Schalken që la pas disfatën e pësuar një javë më parë në Bayer Leverkusen duke u ngjitur në kuotën e 14 pikëve në vendin e 7-të klasifikimit.

Arrestohen dy femra, sulmuan një të mitur dhe dy zyrtarë policorë në Prizren

Dy femra janë arrestuar të martën në Prizren, pasi që kishin sulmuar fizikisht një të mitur dhe më pas kishin penguar dhe sulmuar fizikisht...

Sonte Derbi i Madoninës: Fitorja shpall kampion Interin

Dy rivalët e përjetshëm të kampionatit Italian, Milani dhe Interi përballen me njëra-tjetrën në Derbin e Madoninës, mbrëmjen e kësaj të hëne, nga ku...