3.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Infantino: Çdo shtet të ketë një stadium me emrin e Peles

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dëshiron që çdo shtet të ketë një stadium me emrin e Peles, për të nderuar legjendën e Brazilit që vdiq në moshën 82-vjeçare javën e kaluar.

Infantino e bëri këtë propozim teksa fliste me gazetarët televizivë në shtëpinë e klubit të futbollit Santos në Brazil, ku një memorial për Pelen filloi të hënën.

Më shumë se 5 mijë media botërore janë mbledhur në stadiumin “Vila Belmiro”, si dhe figura të tilla si presidenti brazilian i sapo betuar Luiz Inacio Lula da Silva, zëvendës-presidenti Geraldo Alckmin dhe Infantino.

“Ne gjithashtu do të kërkojmë nga çdo vend në botë që të emërojë një nga stadiumet e tyre të futbollit me emrin e Peles”, tha Infantino, transmeton Klankosova.tv.

Pele u lind në vitin 1940 në qytetin e vogël të fshatit Tres Coracoes, por u transferua në Santos në vitin 1956 dhe jetoi atje për pjesën më të madhe të jetës së tij.

Trupi i Pele mbërriti nën fishekzjarre në Santos – një qytet me rreth 430,000 banorë – në orët e para të së hënës nga spitali Albert Einstein i Sao Paulos.

Më Shumë

Mot i vranët sot në Kosovë

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot i vranët. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale pritet të sillen ndërmjet 0 dhe 3 gradë Celsius,...

Prizren: Gjykimi ndaj ish-përmbarueses private, e akuzuara propozon dëgjimin e një dëshmitari

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të premten, e akuzuara ish-përmbaruesja private, Saranda Kuçi ka propozuar që në cilësi të dëshmitari të dëgjohet Bajrush Gashi. Propozimin...

Lajmet e Fundit