-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Isa ka besim tek deputetët e tij, nuk i frikësohet “peshkimit” të tyre

Isa Mustafa LDKLideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, është i sigurt dhe ka besimin të plotë tek deputetët e partisë së tij.

Ai ka deklaruar se, ata që nuk kanë numra të mjaftueshëm nuk mund ta themelojnë qeverinë, ndërkaq me peshkim do të merren si opozitarë.

Mustafa në një postim në facebook ndër të tjera ka shkruar se, LDK-ja nuk ka hequr dorë nga lidershipi i qeverisë së ardhshme.

“Unë si lider i LDK-së dhe LDK-ja nuk kemi hequr dorë nga lidershipi i qeverisë së ardhshme nga fakti se nuk mund ta bëjmë më së miri këtë punë ose se nuk kemi përkrahjen e faktorit ndërkombëtar”, ka shkruar ai.

Ja postimi origjinal i Mustafës:

Qeverisja e ardhshme e Kosovës do të jetë me program të qartë dhe me objektiva të realizueshme zhvillimore dhe integruese evropiane. Këto objektiva mund ti realizojë një qeveri, e cila nuk ndërtohet nga kushtëzimet dhe as nga logjika e “peshkimit”. Ata që nuk kanë numra të mjaftueshëm nuk mund ta themelojnë qeverinë, ndërkaq me peshkim do të merren si opozitarë.

Tridhjetë deputetët e LDK-së janë unik për objektivat e tyre. Ata nuk e marrin si ideale, as për LDK-në dhe as për Kosovën qeverisjen LDK, AAK dhe Nisma, por e pranojnë si një alternativë më të mirë dhe të domosdoshme për të ndërprerë qeverisjen Thaçi dhe për të filluar ndryshimet e domosdoshme për forcimin e shtetit ligjor.

Unë si lider i LDK-së dhe LDK-ja nuk kemi hequr dorë nga lidershipi i qeverisë së ardhshme nga fakti se nuk mund ta bëjmë më së miri këtë punë ose se nuk kemi përkrahjen e faktorit ndërkombëtar. Edhe njërën edhe tjetrën e kemi! Edhe pse nuk e kemi kapërcyer koalicionin PDK, PD, LB, PSHDK…, kemi dalë partia më e fuqishme nga këto zgjedhje për të udhëhequr një bllok të ndërtuar mbi kompromise të nevojshme, që e pamundëson qeverisjen e deritanishme dhe hap mundësi për ndryshime.

Besoj shumë se është në interes të këtij vendi por edhe në interes të PDK-së dhe të partive të koalicionit të saj, që ky vend të çlirohet nga qeverisja e tyre, të lirohet nga kapja e shtetit.

Besoj, po ashtu, se Lëvizja Vetëvendosje do ti jep një kontribut të madh ndryshimeve në shtetndërtimin e Kosovës nëse e bën hapin konkret dhe përkrah koalicionin LDK, AAK dhe Nisma në procesin e ndërtimit të institucioneve që dalin nga këto zgjedhje.

Dialogu, implementimi i marrëveshjeve, politikat e integrimit të pakicave dhe politikat pronësore dhe të privatizimit janë çështje të parimeve, por zhvillimi dhe implementimi i tyre duhet të bëhet mbi baza kushtetuese, të vlerësimeve të përbashkëta dhe interesave më të mira të vendit tonë, ka shkruar ne fund Mustafa.

Më Shumë

Aksion kundër drogës në Prizren: Arrestohet pronari i një lokali masazhi, kapet me kokainë

Një aksion nga Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë i zhvilluar të hënën në Prizren ka rezultuar me arrestimin e një personi të...

Rexhepi: Jam kundër Asociacionit njëetnik, për mua s’është marrëveshje ndërkombëtare

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emilja Rexhepi, ka folur për takimin e mbajtur në Ambasadën Amerikane ku u diskutua çështja e Asociacionit të Kosovës.   Rexhepi tha se...

Lajmet e Fundit