12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Izraeli sulm ajror mbi treg, 17 viktima

izereli5Të paktën 17 viktima të tjerë dhe 160 të plagosur janë regjistruar nga një sulm ajror i Izraelit në një treg, pranë qytetit të Gazës, bëjnë të ditur zyrtarë palestinezë.

Shpërthimi ndodhi në një treg fruta-perimesh të tejmbushur në Shejaiya, në Lindje të qytetit të Gazës, ku qindra palestinezë ishin duke bërë blerje, tha një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës.

Sulmi erdhi gjatë armëpushimit 4-orësh të shpallur nga vet ushtria izraelite. Hamasi, që është nën kontrollin e Gazës, ka refuzuar paqen duke e quajtur atë të pakuptimtë. Korrespondentët e huaj thonë se ishte ende e paqartë, nëse dikush në Gaza ishte informuar mbi armëpushimin e pjesshëm.

Dëshmitarë në vendngjarje treguan mbi një re të dendur tymi që mbuloi vendin, ndërkohë që ambulancat endeshin rrugëve për të çuar viktimat në spitale. Edhe një gazetar, që punonte për një agjenci lokale lajmesh, raportohet të ketë vdekur.

Ushtria izraelite kishte thënë se armëpushimi do të zgjaste nga ora 14:00 deri në 18:00, por kishte paralajmëruar se ajo do të aplikohej vetëm në zonat ku nuk po operonin ushtarët izraelitë, ndërsa rezidentëve u ishte thënë të mos ktheheshin në zonat prej nga ku ishin evakuuar më parë.

Më Shumë

Oleksandr Usyk tërhiqet nga meçi me Tyson Furyn

Oleksandr Usyk është tërhequr nga bisedimet me Tyson Furyn për një luftë për kampionin e padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë të boksit. Lufta...

Kurti: Serbia duhet të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar drejtësi për të vrarët gjatë luftës së fundit në Kosovë. Kurti ka theksuar se Serbia duhet të...

Lajmet e Fundit