3.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Ja ndryshimet në listën e PDK-së për ministra, Enver Hoxhaj jashtë

Mustafa e Thaci ne KuvendSërish ka ndryshuar lista me emrat e Ministrave për kabinetin Qeveritar. Siç merr vesh Gazeta Blic këto janë disa ndryshimet që ndodhën në PDK. Është interesantë se Enver Hoxhaj do të mbetet jashtë kësaj qeverie.

Ndonëse ishte raportuar se ai do të jetë në krye të ministrisë pa portofol, ai tani ka mbetur jashtë.

Ndërkohë befasi janë Edita Tahiri e cila do të jetë në krye të bisedimeve teknike me Serbinë. Valon Murati do ta drejtoj ministrinë e Diasporës, derisa Ferid Aganit i është dhënë Ministria e Infrastrukturës. Pra këto janë tri ndryshimet e mëdha brenda PDK-së.

PDK

Ministria e Infrastrukturës- Ferid Agani
Ministria e Diasporës- Valon Murati
Ministri pa Portofol- Edita Tahiri
Ministria e Zhvillimit Ekonomik- Blerand Stavileci
Ministria e Bujqësisë- Memli Krasniqi
Ministër i Punëve të Jashtme – Hashim Thaci
Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë – Arsim Bajrami
Ministria e Drejtësisë – Hajredin Kuci
Ministria e Integrimit Evropian – Bekim Qollaku

Ndërkaq, në LDK vazhdon të ketë pakënaqësi të madhe. Mirëpo, deri më tani Isa Mustafa duket i vendosur të mos e ndryshoj listën me emrat e ministrave. Sipas burimeve të Gazetës Blic, ndryshimet mund të ndodhin ndoshta deri në fillimin e seancës.

Ja emrat që janë aktualisht në kombinim për ministra nga LDK:

LDK

1.Ministria e Punëve të Brendshme – Skender Hyseni
2.Ministria e Shëndetësisë – Imet Rrahmani
3.Ministria e Infrastrukturës – Lutfi Zharku
4.Ministria e Tregtisë dhe Industrisë – Hikmete Bajrami
5.Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës – Haki Demolli
6.Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Kujtim Shala
7.Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale – Arban Abrashi
8.Ministria e Financave – Avdulla Hoti

Minoritetet

1.Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – Aleksandër Jablanovic
2.Ministria për Komunitete dhe Kthim – Slobodan Petrovic
3.Ministra e Administrates Publike – Mahir Yagcilar.

Më Shumë

Abrashi: Escobar i ka premtuar Bërnabiqit se do ta detyrojë Kosovën ta diskutojë Asociacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë se takimi i datës 31 janar në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ku do të diskutohet për...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për kanosjen e kryetarit të Prizrenit, Shaqir Totaj

Gjykata Themelore e Prizrenit i ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të dyshuarit F.K., për kanosjen e kryetarit tw Prizrenit, Shaqir Totaj. Në...

Lajmet e Fundit