7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Ja pse virusi doli nga laboratori/ Studimi befasues nga Gjermania

Universiteti gjerman i Hamburgut ka publikuar një studim të bujshëm. Qëllimi i studimit është që të hedhë dritë mbi origjinën e koronavirusit.

Sipas gazetës BILD, studimi është udhëhequr nga shkencëtari me famë botërore, Roland Wiesendanger.

Studimi ka zgjatur një vit, nga janari deri në dhjetor të vitit 2020 dhe arrin në përfundimin se virusi ka dalë nga laboratori në mënyrë aksidentale.

Në studim ofrohen një seri provash serioze për këtë fakt:

-Në kontrast me viruset e tjera SARS apo MERS, nuk është identifikuar akoma as pas një viti një kafshë ndërmjetëse që do e bënte kalimin nga lakuriqi te njerëzit.

-Virusi i ri në mënyrë të habitshme ngjitet shumë mirë te receptorët e qelizave njerëzore dhe penetron brenda këtyre qelizave me lehtësi. Ky virus ka dy ndryshime në formë, që i mundësojnë të ngjitet me lehtësi te qelizat njerëzore. Këto ndryshime nuk janë parë në të shkuarën te koronaviruset dhe tregojnë për origjinën jo-natyrore të Sars-CoV-2.

-Në tregun ku thuhet se ka shpërthyer epidemia nuk shiten lakuriqë nate. Ndërkohë në institutin e virologjisë në Wuhan gjendet një prej koleksioneve më të mëdhenj dhe më të rrezikshëm me patogjenë lakuriqësh. Është e pamundur që lakuriqët të kenë udhëtuar 2 mijë kilometra dhe të kenë provokuar një pandemi botërore ngjitur me këtë institut.

-Në institutin e virologjisë në Wuhan po punohej prej vitesh për të bërë manipulime gjenetike të koronaviruseve. Qëllimi ishte që të bëheshin më të rrezikshëm, më ngjitës dhe më vdekjeprurës për njeriun.

-Në këtë institut ka pasur një seri problemesh me sigurinë. Ka të dhëna të shumta që tregojnë se virusi ka rrjedhur nga laboratori. Fillimisht është infektuar një shkencëtare e re, më herët se tetori i vitit 2019.

Më Shumë

FOTO/ Vëllezërit nga Burreli vdesin nga Covid-19, brenda 24 orësh

Brenda 24 orëve, dy vëllezër nga Mati kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Sipas raportimeve, viktimat janë perkatësisht Fatmir dhe Luan Domi, 60 dhe 55 vjeç. Lajmi bëhet...

Liverpooli vihet pas Rodrygos

Kampioni i Anglisë, Liverpooli, ka shprehur interesim për sulmuesin e krahut, brazilianin Rodrygo, shkruan “Diario Gol” të premten. Mësohet se trajneri i Liverpoolit, Juergen Klopp,...

Bankat dhanë mbi 1.5 miliard euro kredi gjatë pandemisë Covid-19

Guvernatori i Bankës Qendrore (BQK), Fehmi Mehmeti ka thënë se sektori bankar ka pasur dhe vazhdon ta ketë rolin e saj në rimëkëmbjen ekonomike...

119 vjet nga vrasja e atdhetarit Haxhi Zeka

Një prej figurave të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare gjatë shekullit XIX, ishte Haxhi Zeka. Një luftëtar dhe atdhetar i pranuar nga të gjithë patriotet e kohës,...

Zyrtarë të Shqipërisë marrin mjekimin anti-COVID në Prizren, mjeku Avdaj tregon detajet

Afrim Avdaj, drejtor i Spitalit Rajonal të Prizrenit tha se janë 13 pacientë pozitivë me COVID-19 të Qarkut të Kukësit, të cilët po marrin...

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm Policia e Kosovës ka njoftuar se një prej të arrestuarve në aksionin e djeshëm në...

Katër të arrestuar nga aksioni te Agjencia për Zhvillim të Bujqësisë

Katër zyrtarë të Agjencisë për Zhvillim të Bujqësisë, që vepron në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, janë arrestuar në aksionin e sotëm të policisë...

I shumëkërkuari nga policia ka punuar mjek në Malishevë, reagon Oda e Mjekëve të Kosovës

Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë për kapjen e një personi në kërkim. Personi i kërkuar është Ramadan (Feriz) Sopaj i lindur me 03.05.1955 n? fshatin...

Lista e plotë e deputetëve të mundshëm të LVV-së në Kuvend

Nga zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, deri më tani sipas rezultateve preliminare, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë me 47.85% apo 378,550 vota. Sipas...

Vazhdon rinumërimi i mbi 400 vendvotimeve

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve pasditen e djeshme filloi procesi i rinumërimit të 494 vendvotimeve, për të cilat mori vendim Komisioni Qendror i...

Zhduket një vajzë në Suharekë

Raportohet se viktima femër kosovare në Suharekë është larguar nga shtëpia dhe nuk është kthyer më. Njësia përkatëse policore është duke hetuar rastin.

Zafa nuk i ndahet fesë, citon shokun profetit Muhamed

Zyrtari i NISMA-s së Fatmir Limajt, Zafir Berisha, nuk ka arritur të futet në Kuvend si deputet meqë partia e tij nuk e ka...

Klinaku: Publikimi i dosjeve të UNMIK-ut është dashakeqës dhe me pasoja

Kryetari në detyrë i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka thënë se publikimi i dosjeve të UNMIK-ut rreth vrasjeve të Xhemajl Mustafës dhe Ekrem Rexhës është...

Rikthehet Superliga e Kosovës në basketboll

Pas ndeshjeve në Kupë dhe dy ndeshjeve të Përfaqësueses së Kosovës, sot (e mërkurë) rikthehet Superliga e Kosovës në basketboll. Gjatë ditës së sotme do...

Championsi vazhdon sonte më dy sfida të ‘nxehta’

Champions League vazhdon sonte me dy super përballje në kuadër të fazës së eliminimit. Skuadra italiane, Atalanta do t’i bej ‘konak’ gjigantit spanjoll, Real Madridit,...

Policia e Kosovës bastisë Ministrinë e Bujqësisë

Policia e Kosovës është duke kryer një bastisje në objektin e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Disa vetura të policisë dhe pjesëtarë të...

Lajmet e Fundit