28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Jahjaga e Thaçi urojnë Francën

Hashim Thaci dhe Atifete jahjagaLiderët institucional të Kosovës kanë uruar sot autoritetet franceze për Ditën Kombëtare të Francës.

Presidentja e Republikës Atifete Jahjaga i shkroi në urimin e saj presidentit të Francës François Hollande se në këtë ditë e cila mbart porosinë e lirisë dhe barazisë në mes popujve, ajo shprehu mirënjohjen më të thellë për mbështetjen e vazhdueshme të popullit dhe shtetit francez dhënë popullit të Kosovës në çdo hap.

“Populli i Kosovës do të mbetet gjithmonë mirënjohës dhe do të mbajë në zemrës miqësinë Tuaj,” thuhet në urimin e presidentes Jahjaga.

“Janë pikërisht këto vlera të lirisë, barazisë dhe vëllazërisë, të cilat po i festoni ju sot, mbi të cilat ne kemi ndërtuar shtetin e Kosovës, një shtet ku të gjithë qytetarët kanë të drejta të barabarta, pavarësisht përkatësisë etnike apo fetare dhe ju ofrohen mundësi për një jetë në paqe, në stabilitet dhe në prosperitet”, thuhet në komunikatën e dërguar medieve nga presidenca.

Në anën tjetër, edhe kryeministri Hashim Thaçi uroi homologun e tij francez Jean-Marc Ayrault, ku thotë se vlerat e Revolucionit Francez për liri, barazi, vëllazëri, me të cilat identifikohet Franca, u përqafuan nga mbarë civilizimi evropian.

“Në këtë kuadër, edhe sot roli i Francës në arenën ndërkombëtare vazhdon të jetë një rol determinues i zhvillimit dhe avancimit të vlerave më kulmore të demokracisë evropiane, një rol ky prestigjioz dhe me përgjegjësi të lartë”, thuhet në urimin e kryeministit të Kosovës.

Në Ditën Kombëtare të Francës, kryeministri Thaçi ritheksoj vullnetin dhe gatishmërinë e qeverisë së Kosovës për thellimin e bashkëpunimit me Qeverinë e Francës në të gjitha fushat e interesit të përbashkët.

Më Shumë

Të dhënat e regjistrimit të popullsisë: Rajoni i Prizrenit në vitin 2024 ka 50 mijë banorë më pak se në vitin 2011

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), të premten, ka publikuar rezultatet preliminare të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave për vitin 2024, përfshirë...

Themelimi i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, si institucion i parë shte­të­ror, publik e laik, mban për datë të themelimit të saj 10 korrikun e vitit 1920....

Lajmet e Fundit