26.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Jep mbrojtjen ish-rektorit i Universitetit Publik të Prizrenit Ramë Vataj

Pranë, Departamentit të Përgjithshëm të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dhënë mbrojtjen e tij Ramë Vataj i akuzuar për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë”, Drejtësia Sot, raporton se ish-rektori i Universitetit Publik të Prizrenit, Ramë Vataj, po akuzohet se duke vepruar në cilësi të rektorit, ia mohon apo kufizon personave tjerë të drejtën në punësim në kushte të njëjta.

Ai në seancën e sotme i është përgjigjur avokatit të tij mbrojtës, Labinot Vata duke thëne se të gjitha njësitë akademike i shprehin kërkesat dhe nevojën për staf të rregullt dhe të angazhuar akademik.

Ai më tutje ka shtuar se pasi që kërkesa në fjalë aprovohet në këshillë të fakultetit, pastaj kalohet në senat si dhe njësia akademike së bashku me komisionin përcaktojnë kushtet dhe shqyrtimin e kandidatëve për lëndët e caktuara.

Tutje, i akuzuari tha se nuk më kujtohet se Vehbi Miftari ka bërë kërkesë në SIA lidhur me konkursin e shpallur, pasi që të gjitha ankesat kërkesat dërgohen tek sekretariati dhe se rektori nuk ka për obligim të merret me çështje administrative.

Ndërsa, në pyetjen e parashtruar nga prokurori shtetit Shahadin Destani se a keni qenë mbikqyrës për paraqitjen e kandidatëve, përfundimin e konkursit dhe paraqitjen e ankesave, i akuzuari tha se nuk jam mbikëqyrës i të gjitha organeve ngase secili organ apo komision ka detyrat dhe përgjegjësitë e veta.

Po ashtu, i akuzuari tha se të gjitha vendimet e marruara nga senati jam i obliguar që ti pranoj dhe ti nënshkruaj ato dhe se lidhur me konkursin në fjalë nuk jam njoftuar që ka pasur parregullsi ose që i’u është mohuar e drejta e dikujt tjetër.

Ndër të tjera, i njëjti deklaroj se kandidatët e përzgjedhur se a janë informuar apo jo nuk është kompetence e imja, por kompetentë të merren me këtë çështje janë organet administrative.

Pas përfundimit të mbrojtjes, mbrojtësi i të akuzuarit në fjalë avokati Labinot Vata, kërkoi nga gjykata qe ti jepet kohë për përgatitjen e fjalës përfundimtare.

Me propozimin në fjalë u pajtuan prokurori i shtetit Shahadin Destani si dhe i dëmtuari Vehbi Miftari.

Më pas, gjyqtari i çështjes Fatmir Krasniqi e aprovoj propozimin e avokatit Vata dhe vendosi që gjykimi i sotëm të shtyhet dhe të njëjtin e caktoj me datë 10 dhjetor 2021 me fillim nga ora 11:00, ku pritet të jepet fjala përfundimtare e palëve në procedurë.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Kosovari bëhet hero duke shpëtuar serben që banesën ia mori zjarri

Një kosovar ka shpëtuar një grua serbe nga zjarri më 24 prill në Gjenevë të Zvicrës. Pasi banesën e serbes Ivana e mori zjarri, detyrën...

Kurti viziton kompaninë LinkedIn në SHBA, i fton të investojnë në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti, i cili po qëndron në SHBA, ka vizituar kompaninë e njohur LinkedIn. Gjatë takimit me bordin drejtues të kësaj platforme online, Kurti...

Kurti nis sot takimet në shtetin e Iowas në SHBA

Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar edhe nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, po realizojnë një vizitë dyditëshe në shtetin e Iowas në SHBA. Të premten...

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj për vitin shkollor 2022- 2023, për klasat 6 dhe 10. Për nxënësit e interesuar ofrojmë...

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë në grevë nga ora...

Aksident në Kojush të Hasit

Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Kojush të Hasit. Lëndime trupore ka marrë vozitësi i njërës veturë të përfshirë në aksident. Njoftimi i policisë Fsh. Kojush,...

210-vjetori i lindjes së Edward Lear, poeti dhe piktori që dokumentoi Shqipërinë e shekullit XIX

Në 12 Maj 1812, në Highgate, Angli, lindi Edward Lear, poet dhe ilustrues, autor, piktor që vizatoi çdo gjë që pa në rajonin e...

Mësimdhënësit në grevë njëorëshe

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kosovës, Rrahman Jashari...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Rrahman Jasharaj i SBASHK-ut: E kam vërejtur edhe në autobus që qytetarët më shohin si armik

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, tha se rritja e fundit e pagave është bërë...

Rasti “Abi Çarshia”, përfundon gjykimi ndaj ish-zyrtarëve të Komunës së Prizreni

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të akuzuarit Islam Thaçi, Jetmire Vrenezi, Egzona Morina- Thaçi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipron Krasniqi, gjatë fjalës përfundimtare në...

Kuvendi sot do të mbajë seancë, do të diskutohet për vitin e parë të Qeverisë Kurti

Kuvendi i Kosovës sot do të ketë seancën e radhës, në të cilin do të mbahet debat parlamentar për punën e Qeverisë së Kosovës...

Aksident në rrugën Zhur -Prizren

Para pak minutash ka ndodhur një aksident trafiku në rrugën Zhur – Prizren, raporton TV Prizreni. Sipas dëshmitarëve të rastit një person është lënduar ndërsa...

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike. Kjo...

Fahrije Hoti është “Evropiania e Vitit”

Pronarja e Kooperativës “Krusha”, Fahrije Hoti, është fituesja e sivjetme e çmimit “Evropiania e Vitit”. Fituesja është shpallur mbrëmë nga ambasadori i BE-së në Kosovë,...

Juventusi i bindur se Pogba do rikthehet në Torino

Agjentja e Paul Pogbas, Rafaela Pimenta do të takohet sot me Juventusin për të diskutuar një rikthim të mundshëm në Torino për francezin. Mesfushori francez...

Lajmet e Fundit