18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

I jepet lamtumira poetit Gjok Beci

GjokBeci-homazheNë ambientet e Radio Tiranës janë mbajtur homazhet në nder të poetit Gjok Beci, i cili u nda nga jeta një ditë më parë në moshën 75 vjeçare. Artistë, këngëtare dhe personalitete të shumta kryen homazhe në shenjë respekti për përfaqësuein e poezisë dhe muzikës shqiptare. Edhe kreu i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha mori pjesë në ceremonialin e mbajtur për poetin e njohur të festivaleve Gjok Beci.

Në karrierën e tij të gjatë prej më shumë se 40 vitesh, Gjok Beci ka krijuar një profil krejt të veçantë poetik e artistik. Një ndër këngët më të veçanta shkruar prej tij është “Rrjedh në këngë e ligjerime”, kënduar nga Vaçe Zela.

Më Shumë

Suhareka ‘blindon’ kapitenin Yll Hoxha

FC Suhareka ka arritur marrëveshje për zgjatjen e bashkëpunimit me futbollistin Yll Hoxha, i cili është edhe kapiten i kësaj skuadre. Skuadra që e ka...

Afro 2 mijë gjoba trafiku për 24 orë në Kosovë

Policia e Kosovës për 24 orët e fundit ka shqiptuar 1 mijë e 915 gjoba trafiku. Ndërkaq në raportin e policisë, janë regjistruar edhe 18...

Lajmet e Fundit